Osuszacze

UNI-LUX to pełna gama nowoczesnych osuszaczy powietrza o szerokim zastosowaniu – naszym klientom oferujemy osuszacze wilgoci wyłącznie od najlepszych marek, w tym między innymi elektryczne osuszacze kondensacyjne FRAL. Oferujemy szeroką gamę sprzętów oraz usług (takich jak wynajem osuszaczy) i pomagamy dobrać najlepszy elektryczny pochłaniacz wilgoci do potrzeb każdego klienta. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszą ofertą!

Osuszacz powietrza – kondensacyjny, adsorpcyjny. Jaki osuszacz wilgoci wybrać?

 

Wybór osuszacza wilgoci nie jest prostym zadaniem, wiele zależy bowiem od parametrów urządzenia. Dlatego wybierając przenośne osuszacze powietrza – bez względu na to, czy potrzebny nam jest elektryczny osuszacz, czy innego typu pochłaniacz wilgoci – warto dobrze przeanalizować oczekiwania względem urządzenia. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać osuszacz, by uzyskać najlepsze efekty!

Spis treści:

Czy domowy osuszacz powietrza jest najlepszym sposobem na wilgoć?

Poziom wilgoci w mieszkaniu, domu czy każdym innym budynku, w którym przebywamy, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i jakość życia. Duża wilgotność w pomieszczeniach może powodować poważne konsekwencje, takie jak alergie, migrenowe bóle głowy czy problemy oddechowe. Wzrasta ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów na ścianach, zapachu stęchlizny, a w efekcie do zniszczenia rzeczy i poważniejszych kłopotów, jak na przykład odpadanie tynków.

Co zrobić, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgoć, a regularne wietrzenie i odpowiednie ogrzewanie nie wystarczają? To proste – zainwestować w przenośne osuszacze powietrza oraz pochłaniacz wilgoci do łazienki. Osuszacz wilgoci skrapla wodę i „wyciąga” ją z powietrza, zamykając w specjalnym zbiorniku, dzięki czemu pomaga zmniejszyć poziom zawilgocenia panującego w pomieszczeniach.Ten post jest sponsorowany przez naszych partnerów Peruki

Wilgotność powietrza w domu musi być odpowiednio dopasowana – nie może być zbyt duża, ale też nie powinna być zbyt niska, ponieważ suche powietrze powoduje problemy, takie jak wysychanie spojówek, przesuszenie skóry, a nawet ataki astmy i inne kłopoty z drogami oddechowymi. Szacuje się, że idealny poziom wilgoci w pomieszczeniu powinien oscylować wokół 40–50 procent.

Skuteczne osuszanie powietrza

Gdy powietrze ma zbyt wysoki poziom wilgoci, może ona stanowić zagrożenie. Dotyczy to zarówno nadmiernej wilgotności w domach i mieszkaniach, jak również w przemyśle, magazynowaniu oraz w innych przestrzeniach.

Aby usunąć nadmiar wilgoci, stosuje się osuszacz wilgoci, inaczej określany także jako osuszacz powietrza. To specjalistyczne urządzenie, które pozwala na pochłanianie nadmiaru wilgoci z powietrza i dzięki temu pozwala na obniżenie jej ilości. To poprawia parametry powietrza i powoduje, że jest ono bezpieczniejsze.

Czy elektryczny pochłaniacz wilgoci poradzi sobie z każdym rodzajem zawilgocenia?

Jeżeli odpowiednio dobierzemy osuszacz powietrza do pomieszczenia i naszych oczekiwań –tak. Jednak na początek trzeba, jeśli to możliwe, wyeliminować przyczynę wilgoci. Inaczej powstanie błędne koło i problem nadal nie będzie rozwiązany, a jedynie zamaskowany.

Inny osuszacz sprawdzi się w domu, a zupełnie inny na budowie czy w warunkach przemysłowych. Dlatego wybierając pochłaniacz wilgoci, należy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem – na rynku dostępne są osuszacze profesjonalne, osuszacze przemysłowe czy nawet osuszacze basenowe. Możliwy jest zarówno zakup, jak i wynajem osuszaczy.

Przyczyny wilgoci w pomieszczeniach

  • Wilgoć z wewnątrz

Największe ryzyko wystąpienia wilgoci pojawia się w okresie grzewczym. Wtedy okna częściej są zamknięte, a w domu – w wyniku gotowania czy suszenia prania – panuje spora wilgoć, która może skraplać się np. na oknach. Jeśli nie dogrzewamy wnętrza, a w domu mamy także nieodpowiednią wentylację lub złą izolację cieplną, mamy gotowy przepis na pleśń w domu. Brak właściwej wentylacji powoduje, że para wodna w powietrzu nie jest odprowadzana na zewnątrz i pozostaje w pomieszczeniu. Dlatego dobrym wyjściem z sytuacji będzie postawiony w domu elektryczny pochłaniacz wilgoci.

  • Wilgoć z zewnątrz

Powodzie, zalania (czy to z winy sąsiadów, czy naszej), mokry grunt w połączeniu z niewłaściwie zaizolowanymi fundamentami – to wszystko może powodować gromadzenie się wilgoci w domu. Gdy mury nasiąkają wodą, na ścianach po jakimś czasie pojawiają się mokre plamy, a w konsekwencji grzyb i pleśń. Takie zawilgocenie ścian i posadzek jest trudne do usunięcia i wymaga specjalistycznego sprzętu do osuszania ścian. Tu nie wystarczy elektryczny osuszacz czy pochłaniacz wilgoci do łazienki, potrzebny będzie profesjonalny sprzęt do osuszania murów.

Najlepszy osuszacz powietrza. Jak go znaleźć?

Aby wybrać najlepszy osuszacz powietrza, trzeba zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będziemy go używać, przy jakim poziomie wilgotności i temperaturze oraz w jakim pomieszczeniu. Warto wziąć także pod uwagę tolerowany przez nas poziom hałasu oraz takie aspekty, jak energooszczędność, by nie zapłacić wysokich rachunków.

Dlatego to, czy wybierzemy osuszacz powietrza kompresorowy (osuszacz kondensacyjny), czy osuszacz adsorpcyjny, zależy od naszych potrzeb i oczekiwań.

Osuszacz powietrza kompresorowy, czyli osuszacz kondensacyjny

Osuszacz kondensacyjny nazywany jest także osuszaczem powietrza kompresorowym, ponieważ podstawą jego działania jest kompresor (czyli sprężarka) połączony z wymiennikami ciepła – chłodzącym i ogrzewającym – oraz wentylatorem. To bardzo wydajny sprzęt, ale jego praca wiąże się z dość słyszalnym hałasem generowanym przez sprężarkę. Najlepiej działa w warunkach bardzo dużej wilgotności oraz wysokiej temperatury, a poziom wydajności urządzenia spada wraz z temperaturą i wilgocią.

Jak działa osuszacz kondensacyjny?

Woda skrapla się na zimnych powierzchniach, a osuszacz powietrza kompresorowy wykorzystuje to zjawisko podczas pracy. Urządzenie wciąga wilgotne powietrze i wyrzuca suche, z odciągniętą wilgocią, którą skrapla i zatrzymuje w zbiorniku. W przypadku takiego pochłaniacza wilgoci konieczne jest regularne czyszczenie filtra, by sprzęt mógł działać prawidłowo.

Osuszacz adsorpcyjny – osuszacz do domu czy do przemysłu?

Dzięki wydajnej i cichej pracy osuszacze adsorpcyjne coraz częściej wykorzystywane są także jako osuszacz powietrza do mieszkania, a nie – jak jeszcze niedawno – głównie w przemyśle. Adsorpcyjny pochłaniacz wilgoci nie generuje hałasu, przez co może być z powodzeniem używany nawet w sypialni w nocy, ponieważ nie będzie przeszkadzał podczas snu. Jego praca przyczynia się jednak do podniesienia temperatury w pomieszczeniu; warto wziąć to pod uwagę. To doskonały sprzęt do osuszania strychu czy piwnicy, gdzie sprawdzi się lepiej niż osuszacz kondensacyjny – ze względu na niższą temperaturę panującą w tych pomieszczeniach.

Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Urządzenie wykorzystuje zjawisko adsorpcji, które polega na gromadzeniu wody na powierzchni ciała stałego zwanego adsorbentem, a następnie zbieraniu jej w specjalnym pojemniku na wodę. Adsorbent umieszczony jest na specjalnym rotorze obrotowym, który zbiera wilgoć z powietrza. Działa tak samo skutecznie bez względu na panującą temperaturę i poziom wilgoci – co daje mu przewagę nad osuszaczem kondensacyjnym – zbierając w ciągu doby nawet kilka litrów wody. Jednocześnie jest bardzo ekonomiczny, ponieważ nie zużywa zbyt wiele prądu. W zależności od wielkości pojemnika i poziomu wilgotności w pomieszczeniu zbiornik na wodę należy opróżniać raz, dwa razy na dobę. To bardzo wydajny osuszacz powietrza idealny do pracy w każdych warunkach.

Szerokie zastosowanie osuszaczy wilgoci

Osuszacz powietrza to urządzenie posiadające bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach. W zależności od wybranego modelu osuszacza można uzyskać odpowiedni poziom wydajności pracy urządzenia.

Osuszacze elektryczne mogą być zarówno przeznaczone do montażu na stałe, jak i wykorzystane jako urządzenia mobilne – wyposażone w wygodne koła do transportu. Pierwszy typ używany jest tam, gdzie stale dochodzi do warunków podwyższonej wilgotności i wymagane jest jej obniżenie. Drugi typ osuszaczy stosowany jest tam, gdzie pojawia się konieczność usunięcia nadmiaru wilgoci na żądanie.

Zastosowanie osuszaczy wilgoci:

  • usuwanie wilgoci z nadmiernie zawilgoconych domów i mieszkań
  • usuwanie wilgoci na budowach, w tym po wykonaniu wylewek, tynków
  • usuwanie wilgoci po zalaniach, powodziach – wykorzystuje się osuszacz ścian, podłóg
  • usuwanie wilgoci z powietrza sprężonego – do tego celu stosowany jest osuszacz ziębniczy
  • usuwanie wilgoci z basenów – stosowane są basenowe osuszacze powietrza montowane na stałe
  • usuwanie wilgoci z innych przestrzeni, na przykład z hal produkcyjnych, magazynów, chłodni, oczyszczalni ścieków

Jak kupić wydajny osuszacz powietrza, czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Zużycie energii – to, ile energii zużywa elektryczny osuszacz, przekłada się bezpośrednio na wysokość naszych rachunków za prąd.
  • Wydajność urządzenia – odpowiedni dobór typu osuszacza do pomieszczenia i panujących w nim warunków to klucz do uzyskania jak najlepszych efektów pracy urządzenia; wyrażana jest w liczbie zebranych litrów wody na dobę.
  • Pojemność zbiornika – od tego zależy, jak często będzie trzeba opróżniać pojemnik na wodę.
  • Przepływ powietrza – im większe mieszkanie i im bardziej nietypowy czy skomplikowany układ, tym większy powinien być przepływ powietrza, aby urządzenie spełniło swoją funkcję.
  • Głośność pracy – to ważne, jeśli chcemy spać spokojnie w nocy bez hałasu elektrycznego pochłaniacza wilgoci w tle.
  • Filtr powietrza – dzięki niemu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli usunąć wilgoć i oczyścić powietrze jednocześnie; aby dodatkowo wyeliminować brzydki zapach, np. zapach stęchlizny, warto rozważyć wybór przenośnego osuszacza powietrza dodatkowo z filtrem węglowym.
  • Kompaktowość – duże rozmiary urządzenia czy brak kółek nie przeszkadzają w piwnicy czy na budowie, jednak jeśli chcemy używać urządzenia w mieszkaniu i przenosić go między pokojami, warto wziąć pod uwagę wymiary i mobilność sprzętu.
  • Dodatkowe funkcje – takie jak regulacja mocy, higrometr i higrostat, licznik czasu pracy oraz zużycia energii – jeśli chcemy skutecznie kontrolować wydajność i koszty pracy urządzenia oraz poziom wilgotności powietrza.

Osuszacze Warszawa

W naszym asortymencie w firmie UNI-LUX można znaleźć szeroką gamę różnych rodzajów osuszaczy powietrza, w tym osuszacze “cywilne” i profesjonalne, w tym również osuszacze basenowe oraz przemysłowe. W naszym sklepie można zakupić także niezbędne akcesoria do osuszaczy.

Nasi pracownicy są zawsze gotowi do pomocy przy zakupie odpowiedniego osuszacza powietrza. Zapraszamy serdecznie do złożenia zamówienia w naszym sklepie UNI-LUX!

Zobacz także: