Klimatyzatory

Jak wybrać najlepszy klimatyzator?

Klimatyzacja jest skuteczną metodą usuwania ciepła nagromadzonego w pomieszczeniu i zastąpienia go powietrzem o odpowiedniej temperaturze. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko zapewniają wysoki komfort, lecz także są niezbędne do prowadzenia wielu procesów przemysłowych. W naszym asortymencie w UNI-LUX można znaleźć szeroką gamę wysokiej klasy klimatyzatorów od renomowanych producentów!

Spis treści:

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja jest procesem, który służy do przetwarzania powietrza w taki sposób, aby stworzyć idealne warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia do klimatyzacji pozwalają na efektywne, szybkie i wygodne regulowanie paramentów temperatury oraz wilgotności powietrza zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Klimatyzacja posiada bardzo szerokie zastosowanie i może być używana ona wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie właściwych parametrów powietrza do użytku prywatnego lub przemysłowego.

Klimatyzator z jednej strony nas chłodzi, jednak z drugiej strony – jeśli nie będziemy o niego dbać – może powodować problemy zdrowotne. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że klimatyzatory elektryczne wysuszają powietrze, przez co użytkownicy pomieszczeń mogą odczuwać suchość w gardle czy inne dolegliwości zdrowotne. Klimatyzator to bardzo przydatny sprzęt, ponieważ ratuje nas w upalne dni i umożliwia normalne funkcjonowanie, jednak trzeba przywiązywać szczególną uwagę do tego, by używać go z umiarem i w odpowiedni sposób.

Jak używać klimatyzatora, by sobie nie zaszkodzić?

Na pewno: rozsądnie. Różnica między temperaturą panującą na zewnątrz a temperaturą panującą w mieszkaniu nie powinna być zbyt duża. Należy dbać o regularne i dokładne serwisowanie i dezynfekowanie klimatyzatorów domowych, by nie namnażały się w nich zarodniki pleśni.  Nie powinno się także siedzieć czy stać w bezpośrednim strumieniu powietrza z klimatyzatora, który jest bardzo zimny, tak jak nie powinno się zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia oraz nawilżaniu powietrza i gardła.

Gdzie stosuje się klimatyzatory?

Nowoczesne klimatyzatory stosowane są między innymi w:

 • domach i mieszkaniach
 • obiektach biurowych
 • sklepach i centrach handlowych
 • halach produkcyjnych
 • obiektach hotelowych
 • obiektach gastronomicznych
 • pomieszczeniach z wyposażeniem wrażliwym na wysokie temperatury, na przykład w serwerowniach
 • halach i namiotach

Klimatyzatory domowe – jak dobrze wybrać?

Przenośne klimatyzatory dostępne na rynku są bardzo różnorodne, dlatego aby wybrać najlepszy sprzęt, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty jego pracy. Do dyspozycji mamy urządzenia takie jak klimatyzator split oraz klimatyzator monoblok.

Który sprawdzi się doskonale w Twoim domu i będzie dla Ciebie lepszym wyborem?

Czym są klimatyzatory split oraz multisplit?

Klimatyzator split to urządzenie, które składa się z dwóch jednostek. Jedna, nazywana parownikiem, umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia. Dzięki niej możliwe jest ochładzanie powietrza. Drugą, czyli skraplacz, montuje się na zewnątrz budynku. Obydwie jednostki, połączone ze sobą przewodami, tworzą zamknięty układ chłodniczy. Taka klimatyzacja może być używana w konkretnym pomieszczeniu ze względu na jedną jednostkę wewnętrzną – w przeciwieństwie do klimatyzatorów multisplit, w przypadku których jednostka zewnętrzna może być podłączona do kilku wewnętrznych. Klimatyzatory split mogą być montowane bezpośrednio na ścianie, pod sufitem lub przy podłodze. Na rynku dostępne są także urządzenia kasetonowe, kanałowe (z instalacją wbudowaną w strop) oraz konsolowe w dolnych częściach ścian. Każda forma może sprawdzać się w zupełnie innych okolicznościach, tak więc klimatyzatory kanałowe często stosowane są w dużych pomieszczeniach, na przykład biurowych, a ścienne czy przysufitowe – mieszkaniach i domach.

Funkcjonalność klimatyzatorów split

Klimatyzatory typu split zarówno stacjonarne jak i przenośne nie tylko chłodzą powietrze, lecz także mogą je ogrzewać, filtrować oraz osuszać. Z tego względu klimatyzator elektryczny często okazuje się tak naprawdę urządzeniem wielofunkcyjnym. Mnóstwo tego rodzaju urządzeń ma również funkcję samooczyszczania, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o pleśń czy grzyby gromadzące się w urządzeniu i wpływające negatywnie na stan zdrowia domowników. Wbudowany czujnik temperatury pozwala na jej monitorowanie, dzięki czemu udaje się bez problemu zachować optymalną temperaturę pomieszczenia. Takie dodatkowe funkcje, jak jonizator, mogą wpływać na poprawę komfortu użytkowania sprzętu.

Jak działa klimatyzator przenośny typu monoblok?

Klimatyzatory mobilne tak naprawdę mają pewne ograniczenia w przenoszeniu – można z nich korzystać w pomieszczeniach z zamontowanymi otwieranymi oknami, przez które wystawia się rurę odpowiadającą za odprowadzanie ciepłego powietrza z klimatyzatora przenośnego (otwór może zostać wykonany także bezpośrednio w ścianie). Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ odprowadzane przez okno powietrze w niewielkim stopniu nadal może dostawać się do pomieszczenia.

Funkcjonalność klimatyzatorów przenośnych

Mimo to taka forma mobilności ma swoje zalety, ponieważ klimatyzator tego typu można zastosować tam, gdzie nie ma możliwości kucia ścian lub prowadzenia kanałów doprowadzających powietrze. Poza tym jest stosunkowo tani (ze względu na niewielkie rozmiary i brak kosztów montażu) i nieduży, więc zajmuje zbyt niewiele miejsca. Ponadto klimatyzator monoblokowy ma „umiejętność” suszenia, ogrzewania i wentylowania powietrza. Jego wadą natomiast jest mniejsza wydajność – w porównaniu z klimatyzatorem stacjonarnym typu split.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

W użyciu znajduje się szeroka gama różnych klimatyzatorów, które można podzielić na urządzenia do użytku domowego oraz profesjonalnego, w tym między innymi na klimatyzatory przemysłowe. Najprostsze klimatyzatory to modele przenośne, które można stosować w domach i mieszkaniach oraz w przestrzeniach przemysłowych bez konieczności prowadzenia skomplikowanego montażu. Można łatwo zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb. Dostępne są także klimatyzatory przeznaczone do montażu, w tym klimatyzatory split oraz multi-split i urządzenia tworzące złożone systemy klimatyzacyjne.

 • Rodzaj urządzenia

Decyzję o tym, czy wybrać klimatyzator ścienny, czy postawić na klimatyzator przenośny typu monoblok lub split, warto podjąć rozważnie i po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Przenośny klimatyzator może być używany w różnych pomieszczeniach, ponieważ jest dosyć mobilny, natomiast klimatyzator stacjonarny typu split zostaje zamontowany niejako na stałe. Ponadto jeżeli potrzebujesz urządzenia z większą wydajnością, mały przenośny klimatyzator może się nie sprawdzić.

 • Przeznaczenie urządzenia

Przeznaczenie urządzenia ma ścisły związek z jego rodzajem oraz wydajnością. Wiele zależy od powierzchni, którą urządzenie ma chłodzić. Ponadto różnego rodzaju pomieszczenia wymagają różnych środków. Dlatego mieszkaniu możesz zastosować mniej wydajny sprzęt, podczas gdy w warunkach przemysłowych oraz biurowych konieczne będzie użycie raczej klimatyzatora przemysłowego lub profesjonalnego.

 • Poziom głośności pracy

To bardzo ważne bez względu na miejsce montażu. Hałas ma wpływ na komfort życia – Twój, Twoich sąsiadów, a w przypadku montażu w firmie – Twoich pracowników. Dlatego na cichsze urządzenie warto stawiać w przypadku budynków mieszkalnych, natomiast głośniejsze, bardzo mocne urządzenia bez kłopotów będą pracować w warunkach przemysłowych.

 • Energooszczędność

To ważne ze względu na oczywistą konieczność płacenia rachunków za pracę klimatyzatora. Im więcej prądu zużyje klimatyzator, tym wyższe koszty jego pracy poniesiesz. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną, a jeżeli szukasz najbardziej oszczędnego urządzenia, wybierz to z klasą A+.

Wybór klimatyzatora do mieszkania

W bloku możesz zastosować zarówno klimatyzację typu split, jak i przenośny klimatyzator wolnostojący. Weź jednak pod uwagę fakt, że montaż jednostki zewnętrznej w przypadku wyboru klimatyzatorów ze splitem wymaga konsultacji z administracją i odpowiedniej zgody. Musisz też właściwie dobrać urządzenie pod względem głośności jego pracy, tak by nie przeszkadzać pozostałym członkom wspólnoty osiedlowej. Nie zawsze zresztą jest też możliwość odprowadzania skroplin w przypadku montażu jednostki zewnętrznej na balkonie. Klimatyzator monoblokowy wydaje się więc lepszym wyborem – ze względu na to, że nie wymaga aż takiego zachodu – jednak klimatyzatory ze splitem w blokach są dość często spotykane, dlatego jeśli zależy Ci na tym wyborze, nie powinieneś mieć z tym większych problemów.

Czy warto inwestować w klimatyzator?

Klimatyzatory to nowoczesny sposób na szybką i skuteczną zmianę temperatury oraz wilgotności pomieszczenia. Są one bardziej wydajne i precyzyjne niż klimatory, niemniej jednak są droższe w zakupie oraz w eksploatacji.

Nasi pracownicy są zawsze gotowi do pomocy przy doborze i zakupie odpowiedniego klimatyzatora przeznaczonego zarówno do użytku domowego, jak również profesjonalnego. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z wieloma uznanymi producentami możemy zagwarantować naszym klientom fachową pomoc.

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich modeli klimatyzatorów znajdujących się w naszym asortymencie w UNI-LUX!