Klimatyzatory przenośne

Klimatyzacja polega na usuwania ciepła z powietrza w pomieszczeniu, w celu utrzymania żądanego zakresu temperatury, odpowiedniego do funkcjonowania ludzi lub optymalizacji procesu technologicznego. Klimatyzator to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak domowa lodówka, składające się z parownika przekazującego zimno do pomieszczenia oraz ze skraplacza, który oddaje ciepło na zewnątrz. Klimatyzator składa się z: obudowy, filtrów powietrza, wlotu oraz wylotu powietrza, układu sterującego, wentylatorów, parownika, skraplacza oraz sprężarki. Klimatyzatory mogą być wyposażone w funkcje: chłodzenia, wentylowania, osuszania (uwaga: osuszanie działa tylko gdy klimatyzator chłodzi pomieszczenie) i ogrzewania (jeśli klimatyzator jest wyposażony w odwrócony obieg – pompę cieplną – zużywa tylko 1/3 energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym o tej samej mocy elektrycznej). Na wyposażeniu klimatyzatorów, w tym takich jak stojący wewnętrzny  klimatyzator domowy przenośny,  znajdują się często filtry węglowe, lampy UV, jonizatory, piloty, zewnętrzne sterowniki, timery.

Ze względu na konstrukcję klimatyzatory dzielimy na:
Klimatyzatory stacjonarne:
— klimatyzatory typu split
— podłogowe
— sufitowe
— ścienne
— kasetowe
— klimatyzatory typu multi-split
Klimatyzatory przenośne:
— klimatyzatory typu monoblok
— klimatyzatory typu monoblok z dwoma rurami
— klimatyzatory typu spotcooler
— klimatyzatory typu split (tak zwany klimatyzator przenośny ze splitem)
— klimatyzer przenośny – do schłodzenia powietrza wykorzystuje wodę

Przy zastosowaniu klimatyzatorów przenośnych dochodzi do wymiany powietrza w pomieszczeniu, zaś przy zastosowaniu klimatyzatorów stacjonarnych może do niej nie dochodzić w ogóle.

Klimatyzatory przenośne są przeznaczone do obsługi jednego pomieszczenia. Są głośniejsze niż klimatyzatory stacjonarne i wymagają odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie. Zaletą przenośnej klimatyzacji jest jej niższa cena, brak kosztów montażu ( i ewentualnego remontu pomieszczenia) oraz elastyczność zastosowania.

W klimatyzatorze przenośnym typu monoblok układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie, którą można łatwo przemieszczać. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia rury usuwającego gorące powietrze z klimatyzatora przez mały otwór w ścianie , uchylone okno lub kratkę wentylacyjną (gdy jest wentylacja mechaniczna) i podłączenie do sieci elektrycznej.

Znakomitym rozwiązaniem technologicznym są klimatyzatory “bez rury” – w takim sensie, że klimatyzator przenośny stoi na zewnątrz schładzanego pomieszczenia i podaje rurą zimne powietrze do wnętrza. Klimatyzacja stojąca znajduje się na zewnątrz i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu a rura również znajduje się na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w pokoju jest chłodno i cicho.

Zaawansowaną wersją klimatyzatora przenośnego jest klimatyzator mobilny z dwoma rurami. Komplikują one montaż w oknie jednak z uwagi na fakt, że taki klimatyzator nie usuwa powietrza z pomieszczenia – pobiera powietrze z zewnątrz, nagrzewa je a następnie wyrzuca na zewnątrz – sprawność takiego klimatyzatora jest porównywalna z klimatyzatorem stacjonarnym. Jest on również cichszy niż typowy klimatyzator monoblok z jedną rurą.

Klimatyzator przenośny (mobilny) typu spotcooler, który oprócz specjalnie wzmocnionej konstrukcji i efektywności posiada możliwość zamontowania (oprócz rury wylotowej z ciepłym powietrzem) rurę wyprowadzającą zimne powietrze na ponad standardowe odległości.

Warto pamiętać, że każdy klimatyzator jednocześnie osusza pomieszczenie w którym pracuje. Warto upewnić się, że nabywany klimatyzator przenośny jest wyposażony w automatyczne odparowanie skroplonej wody wraz z gorącym powietrzem usuwanym na zewnątrz. W przeciwnym razie niezbędne będzie częste opróżnianie zbiornika z wody.

Klimatyzator przenośny typu split posiada część wewnętrzną, w której skład wchodzi parownik, sprężarka i wentylator oraz zewnętrzną ze skraplaczem i wentylatorem .Cześć wewnętrzna jest połączona elastycznym przewodem z jednostką zewnętrzną, która musi być umieszczona na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia np. na balkonie lub parapecie okna. Z powodu swojej konstrukcji oraz sposobu dostarczania zimnego powietrza klimatyzatory przenośne spotcooler oraz split są wydajniejsze niż monobloki z jedną rurą.

W celu zapewnienia komfortu cieplnego oraz uniknięcia tzw. szoku termicznego należy dobrać temperaturę w pomieszczeniu mając na uwadze temperaturę na zewnątrz. Generalnie różnica temperatur nie powinna przekraczać w naszym klimacie 8 stopni C. Zbyt duża różnica jest niekorzystna dla układu oddechowego i ogólnie naszego zdrowia.