Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny – jak dobrze wybrać urządzenie? 

Zakup klimatyzatora przenośnego to zakup, który powinno się zrobić świadomie i po przeanalizowaniu różnych parametrów tego typu urządzeń. Do wyboru mamy naprawdę wiele rodzajów sprzętów od różnych producentów, dlatego podjęcie decyzji nie jest łatwe. Co wybrać: klimatyzator przenośny typu monoblok, klimatyzator przenośny typu spotcooler, a może klimatyzator przenośny ze splitem? I czy warto w ogóle inwestować w klimatyzator mobilny zamiast w urządzenie stacjonarne?

Showing 1–16 of 24 results

Spis treści:

Klimatyzator – budowa i funkcjonalność urządzenia

Klimatyzacja polega na usuwania ciepła z powietrza w pomieszczeniu, w celu utrzymania żądanego zakresu temperatury, odpowiedniego do funkcjonowania ludzi lub optymalizacji procesu technologicznego. Klimatyzator to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak domowa lodówka, składające się z parownika przekazującego zimno do pomieszczenia oraz ze skraplacza, który oddaje ciepło na zewnątrz. Klimatyzator składa się z: obudowy, filtrów powietrza, wlotu oraz wylotu powietrza, układu sterującego, wentylatorów, parownika, skraplacza oraz sprężarki. Klimatyzatory mogą być wyposażone w funkcje: chłodzenia, wentylowania, bardzo wydajnego osuszania i ogrzewania (jeśli klimatyzator jest wyposażony w odwrócony obieg – pompę cieplną – zużywa tylko 1/3 energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym o tej samej mocy elektrycznej). Na wyposażeniu klimatyzatorów, w tym takich jak stojący wewnętrzny  klimatyzator domowy przenośny,  znajdują się często filtry węglowe, lampy UV, jonizatory, piloty, zewnętrzne sterowniki, timery.

Warto pamiętać, że każdy klimatyzator jednocześnie osusza pomieszczenie w którym pracuje. Warto upewnić się, że nabywany klimatyzator przenośny jest wyposażony w automatyczne odparowanie skroplonej wody wraz z gorącym powietrzem usuwanym na zewnątrz. W przeciwnym razie niezbędne będzie częste opróżnianie zbiornika z wody.

Ze względu na konstrukcję klimatyzatory dzielimy na:

 • Klimatyzatory stacjonarne:
 • klimatyzatory typu split
 • podłogowe
 • sufitowe
 • ścienne
 • kasetowe
 • klimatyzatory typu multi-split
 • Klimatyzatory przenośne:
 • klimatyzatory typu monoblok
 • klimatyzatory typu monoblok z dwoma rurami
 • klimatyzatory typu spotcooler
 • klimatyzatory typu split (tak zwany klimatyzator przenośny ze splitem)
 • klimatyzer przenośny – do schłodzenia powietrza wykorzystuje wodę

Klimatyzatory przenośne typu monoblok

W klimatyzatorze przenośnym typu monoblok układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie, którą można łatwo przemieszczać. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia rury usuwającego gorące powietrze z klimatyzatora przez mały otwór w ścianie , uchylone okno lub kratkę wentylacyjną (gdy jest wentylacja mechaniczna) i podłączenie do sieci elektrycznej.

Warto pamiętać, że klimatyzator typu monoblok – mimo że jest klimatyzatorem przenośnym – ma swoje ograniczenia. To właśnie ze względu na rurę, która musi być wystawiona na przykład przez okno, aby urządzenie mogło odprowadzać na zewnątrz wilgotne i gorące powietrze z ochładzanego pomieszczenia. Klimatyzatorów monoblokowych można używać w miejscach, w których nie ma możliwości kucia ścian, a także w miejscach, w których niemożliwe lub niemile widziane jest (ze względu na brak przestrzeni, brak zgody administracji budynku czy generowany hałas) montowanie klimatyzatorów stacjonarnych typu split, wymagających umieszczania jednostki zewnętrznej na murze budynku. Taki sprzęt ma też  nieduże rozmiary, dzięki czemu zajmuje mało miejsca nawet w niewielkim pomieszczeniu. To niewątpliwa zaleta, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub planujesz chłodzić pokój, w którym nie ma miejsca na postawienie wielkogabarytowych urządzeń. Zazwyczaj cena klimatyzatorów przenośnych monoblokowych jest atrakcyjna, na co wpływa również brak kosztów montażu, jakie trzeba by było ponieść w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych.

Znakomitym rozwiązaniem technologicznym są klimatyzatory „bez rury” – w takim sensie, że klimatyzator przenośny stoi na zewnątrz schładzanego pomieszczenia i podaje rurą zimne powietrze do wnętrza. Klimatyzacja stojąca znajduje się na zewnątrz i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu a rura również znajduje się na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w pokoju jest chłodno i cicho.

KLIMATYZATOR DWURUROWY np. FSC12 to nie SPOTCOOLER np. FSC14SC

Jak działa klimatyzator przenośny typu spotcooler?

Zaawansowaną wersją klimatyzatora przenośnego jest klimatyzator mobilny z dwoma rurami. Przy zastosowaniu materiałowej uszczelki okiennej montaż w oknie jest łatwy. Taki klimatyzator nie usuwa powietrza z pomieszczenia – pobiera powietrze procesowe z zewnątrz, oddaje do niego ciepło a następnie wyrzuca na zewnątrz – sprawność takiego klimatyzatora jest porównywalna z klimatyzatorem stacjonarnym. Obiegi: powietrza w pomieszczeniu i powietrza procesowego są oddzielone. Jest on również cichszy niż typowy klimatyzator monoblok z jedną rurą.

Klimatyzator przenośny (mobilny) typu spotcooler, który oprócz specjalnie wzmocnionej konstrukcji i efektywności posiada możliwość zamontowania (oprócz rury wylotowej z ciepłym powietrzem) rurę wyprowadzającą zimne powietrze na ponad standardowe odległości. To urządzenie, który doskonale sprawdza się jako klimatyzator profesjonalny. To wszystko właśnie za sprawą jego wydajności – niemal porównywalnej do klimatyzatora stacjonarnego. Sprawdzi się też w miejscach, w których wymagana jest dyskretna praca, na przykład w sypialni czy pomieszczeniach biurowych, gdzie pracownicy zazwyczaj pracują w skupieniu – jego działanie jest bowiem dość ciche. Tak więc może to być bardzo dobra alternatywa dla stacjonarnych sprzętów, których nie można zamontować na przykład ze względu na panujące w budynku warunki lub brak zgody zarządu osiedla, a także w sytuacji, gdy urządzenie typu monoblok nie jest wystarczające. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie pomiędzy klasycznym przenośnym klimatyzatorem a stacjonarnym splitem.

Klimatyzator przenośny ze splitem

Klimatyzator przenośny typu split posiada część wewnętrzną, w której skład wchodzi parownik, sprężarka i wentylator oraz zewnętrzną ze skraplaczem i wentylatorem. Część wewnętrzna jest połączona elastycznym przewodem z jednostką zewnętrzną, która musi być umieszczona na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia na przykład na balkonie lub parapecie okna. Z powodu swojej konstrukcji oraz sposobu dostarczania zimnego powietrza klimatyzatory przenośne spotcooler oraz split są wydajniejsze niż monobloki z jedną rurą.

Klimatyzator przenośny czy klimatyzator stacjonarny?

Przy zastosowaniu klimatyzatorów przenośnych dochodzi do wymiany powietrza w pomieszczeniu, zaś przy zastosowaniu klimatyzatorów stacjonarnych może do niej nie dochodzić w ogóle.

Klimatyzatory przenośne są przeznaczone do obsługi jednego pomieszczenia. Są głośniejsze niż klimatyzatory stacjonarne i wymagają odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie. Zaletą przenośnej klimatyzacji jest jej niższa cena, brak kosztów montażu ( i ewentualnego remontu pomieszczenia) oraz elastyczność zastosowania.

Klimatyzatory przenośne – zalety

Na pewno jedną z większych zalet klimatyzatorów przenośnych – w porównaniu do klimatyzatorów stacjonarnych – jest ich mobilność; niewielkie rozmiary w połączeniu z możliwością przenoszenia z miejsca na miejsce i brakiem konieczności kucia ściany i przytwierdzenia sprzętu na stałe, na przykład w salonie. To, że nie wymagają montażu, jest dużą zaletą również ze względu na koszty zamontowania i uruchomienia takiej klimatyzacji. Gdy odpada koszt montażu, całościowa kwota wydana na urządzenie jest dużo niższa. Tym bardziej, że klimatyzator przenośny sam w sobie może być tańszy od stacjonarnego, ze względu między innymi na brak drugiej, zewnętrznej jednostki. Klimatyzatory przenośne są też dostępne niemalże od ręki, można je kupić bardzo łatwo praktycznie w każdym sklepie z tego typu sprzętami, na przykład w marketach budowlanych. Ponadto ich użytkowanie nie wymaga zgody administracji osiedla (w przypadku mieszkania w bloku), a taka zgoda jest konieczna przy montażu klimatyzacji stacjonarnej (ze względu na montowanie jednostki zewnętrznej na murach budynku). Mobilna klimatyzacja typu monoblok czy spotcooler od razu po włączeniu działa bardzo skutecznie i szybko ochładza pomieszczenie. To po prostu łatwe w użytkowaniu i obsłudze urządzenia za niewygórowaną cenę, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych, a często także profesjonalnych.

Wady klimatyzatorów przenośnych

Warto zwrócić uwagę, że o ile klimatyzator przenośny doskonale poradzi sobie w niedużym pomieszczeniu czy w warunkach domowych, to jeśli mamy większe oczekiwania, może nie sprawdzić się tak jak sprzęt stacjonarny. Ponadto poziom głośności urządzenia może zmniejszyć komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym ono pracuje – dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę również na parametry związane z głośnością pracy. Rura, którą wyprowadza się przez okno czy kratkę wentylacyjną, także może być swego rodzaju wadą. To duży plus ze względu na mobilność urządzenia, jednak nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, które w dodatku może wpływać negatywnie na efektywność pracy klimatyzatora – ciepłe powietrze z zewnątrz może częściowo wracać do pomieszczenia przez uchylone okno. Przez to praca mobilnego klimatyzatora nie jest tak skuteczna jak praca klimatyzatora stacjonarnego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny?

 • Wydajność

To, czy dane urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od Twoich oczekiwań oraz wymagań względem sprzętu. Niewielkich rozmiarów klimatyzator przenośny typu monoblok będzie działał doskonale w mieszkaniach czy poszczególnych pokojach, jednak może być niewystarczający w dużych przestrzeniach, które wymagają urządzenia stacjonarnego czy profesjonalnego. Dlatego klimatyzator przenośny należy odpowiednio dobrać pod względem jego mocy, by nie być rozczarowanym nieskutecznym chłodzeniem.

 • Poziom hałasu

Każde urządzenie generuje jakiś hałas, dlatego poziom głośności należy dobrać pod kątem swojej wrażliwości na dźwięki. Inaczej odbieramy hałas w nocy w sypialni, a inaczej w pokoju dziennym, w którym w ciągu dnia nie jest cicho. Klimatyzator przenośny działający całkowicie wewnątrz pomieszczenia, dlatego może być uciążliwy ze względu na głośność pracy. Jeśli wybierzemy klimatyzator przenośny z możliwością wystawienia go poza chłodzone pomieszczenie to zyskamy ciche i wydajniejsze w chłodzeniu urządzenie.

 • Cena

Główną zaletą klimatyzatorów przenośnych w porównaniu do klimatyzatorów stacjonarnych jest między innymi właśnie cena urządzenia. Nie warto przepłacać, dlatego dobrze jest porównać różne oferty i wybrać opłacalne rozwiązanie, które nie zrujnuje naszego portfela nie tylko podczas zakupu, lecz także podczas użytkowania.

 • Umiejscowienie urządzenia

Klimatyzatory przenośne to stosunkowo małe sprzęty, mimo to jednak warto zwrócić uwagę na to, jakie mają gabaryty. A także czy znajdziemy odpowiednie miejsce w pomieszczeniu, by rura odprowadzająca gorące powietrze mogła zostać wystawiona na zewnątrz np. przez okno.

 • Wielkość zbiornika

Zasadniczo klimatyzatory przenośne domowe posiadają wbudowaną tacę ociekową zamiast zbiornika na wodę, na której zbiera się do 150 ml wody. Podczas pracy w trybie chłodzenia woda z tacy jest odparowywana i wydmuchiwana wraz z gorącym powietrzem przez rurę wyrzutową.

Niektóre klimatyzatory przemysłowe wyposażono w zbiorniki na wodę ponieważ nie posiadają wspomnianej wcześniej tacy ociekowej. To bardzo istotne, ponieważ urządzenie wymaga regularnego opróżniania zbiornika na wodę. Im będzie on większy, tym rzadziej będziemy musieli opróżniać go z gromadzącej się wody.

 • Wielofunkcyjność

Kupując klimatyzator, możemy tak naprawdę kupić kilka urządzeń w jednym. Klimatyzator przenośny może więc urządzeniem ogrzewający pomieszczenia, osuszającym je z nadmiaru wilgoci czy oczyszczającym powietrze za pomocą różnego rodzaju filtrów. Przydatny może okazać się również czujnik temperatury, dzięki któremu da się ustawić stałą, zdrową temperaturę powietrza w chłodzonym pomieszczeniu.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Jeżeli szukasz niewielkiego, skutecznego klimatyzatora, który pomoże Ci przetrwać upalne dni w domu czy biurze, urządzenie przenośne może być dobrym wyborem. Nie będzie wymagało dużych nakładów finansowych, a także kosztownego montażu i kucia w ścianie. Jeśli dobrze dobierzesz parametry działania klimatyzatora mobilnego do swoich potrzeb, jego praca może być dla Ciebie komfortowa, ekonomiczna i skuteczna.

W celu zapewnienia komfortu cieplnego oraz uniknięcia tzw. szoku termicznego należy dobrać temperaturę w pomieszczeniu mając na uwadze temperaturę na zewnątrz. Generalnie różnica temperatur, w naszym klimacie,  powinna być większa niż 8-10 stopni Celsjusza. Zbyt duża różnica jest niekorzystna dla układu oddechowego i ogólnie naszego zdrowia.

Nasi pracownicy bardzo chętnie pomogą Ci w doborze najlepszego dla Ciebie klimatyzatora przenośnego do użytku domowego czy profesjonalnego. Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich modeli klimatyzatorów znajdujących się w naszym asortymencie w UNI-LUX!

Showing 1–16 of 24 results