Klimatyzatory są coraz częstszym widokiem w polskich domach. Choć do niedawna uchodziły za synonim luksusu, to dzisiaj są bardzo popularnym urządzeniem, w czym jest niemała zasługa ich spadających cen. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów są klimatyzatory przenośne. Dlaczego są tak popularne? Czy warto się nimi zainteresować?
Klimatyzator przenośny – czym się charakteryzuje?
Sporej liczbie osób klimatyzator kojarzy się z zamontowanym na stałe urządzeniem, które składa się z jednostki wewnętrznej i umiejscowionego na zewnątrz kompresora ze skraplaczem. To tzw. klimatyzator typu Split. Drugim, najczęściej spotykanym rodzajem klimatyzatora jest klimatyzacja przenośna. Czym one się różnią od siebie?
Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, można przemieszczać. Nie wymaga on zatem stałej instalacji w jakimkolwiek miejscu, przeciwnie większość z nich posiada nawet kółka, dzięki którym można wygodnie je transportować. Z jego zalet można więc korzystać w pomieszczeniu, w którym aktualnie się znajdujemy, a nie tylko tam, gdzie jest zamontowany na stałe. Do pracy wymaga on jedynie podłączenia do gniazdka i zamocowania rury wyrzutowej, którą ciepłe powietrze wypychane jest na zewnątrz.
Jego mobilność, możliwa dzięki kompaktowej budowie, zazwyczaj wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Do pracy wymaga on bowiem rury wyrzutowej, która musi być wyprowadzona na zewnątrz. W praktyce ogranicza to możliwość jego ustawienia, bo raczej niewiele osób chciałoby mieć rurę biegnącą przez cały salon czy jadalnię. Konieczność wypychania ciepłego powietrza rurą wyrzutową powoduje jeszcze inną niedogodność – konieczność zapewnienia otworu wylotowego. Większość mieszkań nie ma przeznaczonych do tego otworów, więc ich właściciele wykorzystują do tego uchylone bądź otwarte okna. Znacząco redukuje to wydajność całego procesu chłodzenia, ponieważ dostające się w ten sposób ciepłe powietrze musi ponownie zostać schłodzone, choć do pewnego stopnia można to ograniczyć, wykorzystując niedrogie uszczelki okienne.
Istnieją jeszcze inne, wygodniejsze formy rozwiązania tego problemu – klimatyzatory zewnętrzne i dwururowe, np. znajdujące się w naszej ofercie urządzenia marki Fral serii Super Cool. Ich wyjątkowość polega na tym, że bez problemu mogą być wykorzystywane na zewnątrz pomieszczeń, wtłaczając zimne powietrze do jego wnętrza (co jest rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym, efektywnym i cichszym – wydajność wzrasta o około 30%, słyszalny jest jedynie szum wtłaczanego powietrza) lub (po zastosowaniu przystawki Plenum) w systemie dwururowym, w którym chłodzone jest powietrze z wnętrza pomieszczenia, a wydajność wzrasta nawet o 60%, zrównując się z najwydajniejszymi klimatyzatorami Split.
Klimatyzator przenośny w domu – dlaczego tak?
Mimo niektórych niedogodności inwestycja w klimatyzator przenośny jest warta rozważenia. Jego zaletą jest zdecydowanie niższy koszt zakupu, w porównaniu do modeli typu Split, co czyni takie urządzenie znacznie bardziej przystępnym. Dobrej jakości, wydajne klimatyzatory przenośne można zakupić już za nieco ponad 1500 złotych, co jest niewielkim wydatkiem, szczególnie porównując z zapewnianą wygodą. Ponadto odchodzi konieczność wykonywania stałej instalacji, która również jest kosztowna i wiąże się ze sporą ingerencją w budynek. Wisząca na zewnątrz jednostka klimatyzatora Split negatywnie wpływa na bryłę budynku i zazwyczaj budzi zastrzeżenia zarządu spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, o których zgodę trzeba najczęściej występować przed instalacją.
Kupując klimatyzator przenośny, możemy od razu przystąpić do jego wykorzystania – chłodne powietrze zacznie się z niego wydostawać od razu po podłączeniu do gniazdka. Nie trzeba więc czekać na serwis czy instalatorów. Znacznie zredukowane są również wymagania dotyczące przeglądów i uzupełniania gazu, jak również ryzyko nieprawidłowego montażu (co się niestety zdarza). Klimatyzator przenośny może nam służyć w dowolnym pomieszczeniu, łatwo jest również zabrać go ze sobą podczas przeprowadzki w nowe miejsce. Jeśli zdecydujemy się na jego wymianę lub uznamy, że to nie jest rozwiązanie dla nas, to jego odsprzedanie również nie będzie żadnym problemem.
Jaki klimatyzator wybrać?
Najwięcej będzie zależało od nas samych. Warto zastanowić się nad swoim budżetem, możliwościami ingerencji w budynek i uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, czy nad tym, jak długo będziemy korzystać z klimatyzatora w danym miejscu. Z racji na niższą cenę i znacznie łatwiejsze ewentualne zbycie, śmiało można zarekomendować klimatyzator przenośny wszystkim, którzy zastanawiają się nad zakupem pierwszego urządzenia i zastanawiają się, czy klimatyzacja to coś dla nich.