Coraz więcej z nas decyduje się na zakup klimatyzatora do mieszkania. Już za relatywnie niewielkie pieniądze klimatyzatory przenośne pozwalają cieszyć się optymalną temperaturą niezależnie od tej panującej za oknem. By jednak w pełni móc docenić ich zalety, należy optymalnie dobrać klimatyzator do pomieszczenia, w jakim będzie wykorzystywany – nie tylko pod względem rozmiaru. Jak to zrobić?
Klimatyzator a wielkość pomieszczenia
Szukając klimatyzatora, z pewnością zastanawiałeś się czym różnią się od siebie najtańsze modele od tych nieco droższych i tych bardzo drogich. Jedną z podstawowych różnic jest właśnie ich moc. Klimatyzatory przenośne występują w mocach od 0,8 kW do nawet ponad 4,0 kW (mowa o wydajności chłodzenia). Jest to główny parametr pozwalający ocenić czy dany model sprawdzi się w naszym pomieszczeniu. By upewnić się, że zapewni on wystarczającą wydajność, należy wziąć pod uwagę m.in. rozmiar samego pomieszczenia. Standardowo przyjęło się liczyć, że dla standardowych pomieszczeń bytowych – biur i mieszkań o standardowej wysokości (od 2,5 do nawet 3 metrów), o najczęściej spotykanej izolacji cieplnej i przeciętnej licznie okien i przeszkleń, na każdy metr kwadratowy schładzanej powierzchni potrzebne będzie zapewnienie około 0,1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo, salon o powierzchni 35 metrów kwadratowych będzie wymagał klimatyzatora o mocy co najmniej 3,5 kW. Wówczas sprawdzić może się model ARGO IRO PLUS lub FRAL SUPER COOL FSC12H SILENT. Nieco mniejsze pomieszczenie (np. 26 m²) schłodzimy z kolei klimatyzatorem przenośnym FSC09C o mocy 2,6 kW.
Zazwyczaj przy doborze klimatyzatora do pomieszczenia bierze się jedynie pod uwagę jego powierzchnię. Oczywiście w wielu przypadkach jest to wystarczające do poprawnego obliczenia jego mocy. Jednak pod uwagę powinno się wziąć szereg innych czynników, które ostatecznie wpływają na to, czy w pomieszczeniu będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem, czy raczej odczuwać lekki niedosyt, że „chłodzi, ale trochę brakuje”. Co jeszcze powinniśmy brać pod uwagę?
Inne, nie mniej ważne czynniki przy doborze klimatyzatora przenośnego
Pozostańmy na chwilę przy mocy urządzenia – choć to nie jedyny czynnik wpływający na zadowolenie z produktu. Na optymalną moc urządzenia powinno mieć wpływ również jego nasłonecznienie (rozmiar i umiejscowienie okien – duże okna od południa wiążą się z bardzo dużą ilością promieniowania cieplnego latem, co istotnie wpłynie na temperaturę wnętrza), ilość przebywających we wnętrzu osób (inaczej będzie przebiegało chłodzenie biura czy mieszkania, w którym przebywa tylko jedna osoba, a inaczej biura call-center z kilkunastoma czy nawet kilkudziesięcioma osobami), ich aktywnością (chłodzimy biuro czy salę taneczną albo siłownię). Na potrzebną moc klimatyzatora wpływ również mogą mieć znajdujące się we wnętrzu urządzenia (np. serwerownia, czy miejsce, gdzie aktywnie wykorzystuje się drukarki i kopiarki laserowe, znane są z podwyższonej temperatury otoczenia), izolacja cieplna (standardowa wg. aktualnych norm, pomieszczenie pozbawione izolacji cieplnej, czy wręcz przeciwnie dom energooszczędny czy pasywny), jak i sam charakter i materiał, z którego wykonane jest pomieszczenie (blaszany garaż zaadaptowany na biuro czy warsztat to zupełnie inne wymagania, niż nowoczesny biurowiec).
O jakich różnicach mówimy? W przypadku nasłonecznionego pomieszczenia o dużych oknach i standardowej izolacji cieplnej śmiało można założyć nawet 30% większe zapotrzebowanie na energię chłodniczą. W przypadku omawianego pomieszczenia o powierzchni 26 m² oznaczać to może konieczność wyboru urządzenia nawet o mocy 4, zamiast 2,6 kW. Wówczas lepszym wyborem może okazać się np. Fral FSC14.2 o mocy 4 kW.
Co jeszcze będzie miało znaczenie?.
O tym, czy będziemy zadowoleni z klimatyzatora przenośnego, decyduje nie tylko moc samego urządzenia. Na komfort użytkowania wpływa również zastosowana technologia, hałas emitowany podczas pracy i dodatkowe funkcjonalności (np. obsługa pilotem). W wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przoduje włoska firma Fral, której produkty nie tylko cechują się najwyższą jakością wykonania, elegancją i 2- lub 3- letnią gwarancją, ale także dzięki odważnemu sięganiu po nowatorskie rozwiązania oferują bardzo wysoką wydajność i komfort stosowania (warto wspomnieć, chociażby o technologii dwururowej czy dodatku plenum).
Ponieważ zakup klimatyzatora to wydatek na kilka lat, nie warto decydować się na przypadkowe rozwiązania – lepiej dokładnie dopasować klimatyzator do swoich potrzeb i wybrać sprawdzone rozwiązanie renomowanej marki – wówczas powiew chłodu mamy zapewniony na długo.