Jak wybrać osuszacz kondensacyjny
- Wydajność osuszacza
Najważniejszy parametr osuszacza to jego wydajność – zdolność osuszania (wytrącania wody) z powietrza podawana w litrach na 24 godziny. Im niższa wilgotność i temperatura tym wydajność osuszacza kondensacyjnego jest mniejsza.
Standardowo podaje się (wg normy DIN) wydajność osuszaczy kondensacyjnych w temperaturze 30°C i 80% RH (wilgotności względnej). REALNĄ wydajność w warunkach klimatu Polski podaje się w temperaturze 20°C i 60% RH.
UWAGA: Niektórzy dystrybutorzy podając wydajność urządzeń pochodzących z Dalekiego Wschodu nawet przy 35°C i 95%RH wprowadzają w błąd co do rzeczywistych parametrów osuszacza !!!
- Wydajność w niskich temperaturach i niskiej wilgotności.
Im suchsze powietrze w pomieszczeniu tym szybciej odbywa się proces parowania i skraca się czas osuszania mokrych przedmiotów itp Część osuszaczy kondensacyjnych – zarówno domowych jak i profesjonalnych – nie jest w stanie pracować (wytrącać wodę) w wilgotności poniżej 50% RH jak i w niskich temperaturach (poniżej 10°C).
Dlatego warto porównać wydajności osuszania z tabeli wykresu wydajności urządzenia i sprawdzić czy jest wyposażone w zawory obiegu odwróconego ( tzw. Hot Gas System) który pozwala eksploatować osuszacz nawet w temperaturach bliskich zera).
- Odporność na zanieczyszczenia oraz zalodzenie
Układ chłodniczy osuszacza jest narażony na zanieczyszczenia pochodzące z powietrza ponieważ filtr wlotowy nie są w stanie zatrzymać wszystkich pyłów a szczególnie pyłów budowlanych. Należy czyścić filtr systematycznie i w miarę możliwości również parownik układu chłodzenia. Typowy parownik w postaci lamelek chłodniczych szybko zatyka się zanieczyszczeniami i urządzenie traci wydajność a w skrajnych wypadkach uszkadza się kompresor.
Parownik w postaci rurek jest odporny na osadzanie się zanieczyszczeń i łatwo go oczyścić. Jest znacznie bardziej odporny na zalodzenie w odróżnieniu od typowych lamelek chłodniczych co skutkuje efektywniejszą pracą w niskich temperaturach.
- Przepływ powietrza a wydajność
Przepływ powietrza jest podawany w m³ na godzinę i jest parametrem wtórnym, choć w dużej mierze skorelowany z wydajnością urządzenia liczoną w litrach na 24 godziny.
Aby powietrze osuszyć musi ono przejść kilkakrotnie przez osuszacz kondensacyjny.
- Niezawodność i możliwość naprawy urządzenia po okresie gwarancji
Ważne aby dystrybutor oferował taką możliwość. Bardzo często nie można naprawić urządzeń domowych po okresie gwarancyjnym z powodu braku części.
- Dobór osuszacza do wielkości pomieszczenia
Dobierając osuszacz domowy posługujemy się poniższymi tabelą wydajności urządzeń domowych. Dobierając osuszacz do zastosowań profesjonalnych lub do intensywnego osuszania ustalamy pożądaną wielkość przepływu powietrza a następnie wybieramy model o największej wydajności (litry/24 godz.). Na efektywność osuszania ma wpływ WYDAJNOŚĆ OSUSZACZA zaś przepływ powietrza służy do ustalenia żądanej wydajności osuszacza.
DOBÓR OSUSZACZY DO ZASTOSOWAŃ DOMOWYCH
Wydajność – 5 l/dobę
– do pojedynczych pomieszczeń, małych łazienek
Wydajność – 8/10 l/dobę (osuszacz absorpcyjny – 5 l/dobę)
– do małych mieszkań, średnich łazienek
Wydajność – 16/20 l/dobę (osuszacz absorpcyjny – 10 l/dobę)
– do dużych mieszkań, dużych łazienek
DOBÓR OSUSZACZY DO ZASTOSOWAŃ PROFESJONALNYCH
Kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniach
– wskaźnik od 1 do 2
Kontrolowanie wilgotności w dużej hali
– wskaźnik od 0,5 do 1
Osuszanie, suszenie
– wskaźnik od 2 do 4 (i więcej)