Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać?

Wybór klimatyzatora do domu to decyzja, która powinna zostać przemyślana. Jeśli decydujemy się na zakup urządzenia, musimy wybrać pomiędzy stacjonarnym a przenośnym – a nie jest to bez znaczenia. W jaki klimatyzator do mieszkania zainwestować, by cieszyć się wydajnością, energooszczędnością i przede wszystkim skutecznością? Prezentujemy wady i zalety różnych rozwiązań oraz nasze top 3 klimatyzatorów od marki FRAL!

Spis treści:

 

Jak działa klimatyzator domowy?

Najprościej zasadę działania klimatyzatora można opisać w jednym zdaniu: urządzenie pobiera energię w jednym miejscu, by potem oddać ją w innym. W wyniku tego procesu klimatyzator zasysa ciepłe powietrze, które ogrzane wyrzuca przez rurę gdzie indziej (na przykład na zewnątrz), a do pomieszczenia wpuszcza ochłodzone powietrze.

W urządzeniu – czy to stacjonarnym, czy to przenośnym – niezbędne są także rury przewody , którymi krąży czynnik chłodniczy które przewodzą powietrze miedzy jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną (w przypadku klimatyzatora stacjonarnego) czy rura wydalają która usuwa ciepłe powietrze poza pomieszczenie ( w przypadku klimatyzatora przenośnego).

Najważniejsze części klimatyzatora to : gorący skraplacz, sprężarka oraz zimny parownik.

Obieg czynnika chłodzącego wygląda następująco: do sprężarki pompowany jest czynnik chłodniczy (gaz np. R 290) o niskim ciśnieniu mający postać lotną gdzie ulega sprężeniu i ogrzaniu- nawet do 100 stopni Celsjusza. Płynąc dalej do skraplacza ( jednostki zewnętrznej) gaz oddaje ciepło na zewnątrz i jako mocno schłodzona ciecz jest kierowana do zaworu rozprężnego. Temperatura czynnika chłodzącego jest znacząco niższa od temperatury otoczenia. Tutaj ciecz ulega rozprężaniu i jest kierowana do parownika (jednostka wewnętrzna) gdzie w wyniku przechodzenia czynnika chłodniczego z postaci ciekłej w gazową pochłania znaczne ilości ciepła z otoczenia – klimatyzator chłodzi powietrze.  Czynnik chłodniczy w postaci gazu ponownie płynie do sprężarki i cykl rozpoczyna się od nowa

Stacjonarny klimatyzator pokojowy – zalety i wady

Stacjonarny klimatyzator do domu to rozwiązanie droższe, ale wydajniejsze. Montaż urządzenia na stałe może mieć wady i zalety – wiele zależy od naszych oczekiwań, potrzeb czy budżetu.

Zalety stacjonarnych klimatyzatorów do domu:

  • Wysoka wydajność. To urządzenie nie ma sobie równych pod względem mocy i jakości pracy. Warto dobrać moc klimatyzatora pokojowego to pomieszczenia i naszych potrzeb.
  • Cicha i komfortowa praca. Głośność pracy urządzenia jest właściwie nieistotna – ponieważ jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz, dźwięki wydawane przez klimatyzator domowy praktycznie nie dochodzą do naszych uszu.

Wady stacjonarnych klimatyzatorów do domu:

  • Wyższa cena. Stacjonarne klimatyzatory domowe są droższe niż urządzenia przenośne.
  • Dodatkowe koszty montażu. Większość urządzeń stacjonarnych wymaga profesjonalnej instalacji, głównie ze względu na konieczność zamocowania jednostki zewnętrznej i instalacji przewodów klimatyzatora w ścianach mieszkania.
  • Więcej formalności. Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na elewacji budynku należącego do wspólnoty – takiego jak blok, apartamentowiec czy kamienica – wymaga zgodny administracji.

 

Przenośny klimatyzator pokojowy – zalety i wady

Urządzenia przenośne to idealne rozwiązanie do lokali mieszkalnych – odpowiednio dobrany klimatyzator domowy będzie wydajny, skuteczny, energooszczędny i dyskretny. To także budżetowa i mniej problematyczna opcja.

Zalety klimatyzatorów domowych przenośnych:

  • Mobilność. Dzięki temu swobodnie przeniesiemy urządzenie z jednego pomieszczenia do drugiego bez większych problemów. Takie klimatyzatory pokojowe zazwyczaj są nieduże i w miarę lekkie, a do tego wyposażone w kółka.
  • Wielofunkcyjność. Przenośny klimatyzator domowy to nie tylko klimatyzator – często to również oczyszczacz, nawilżacz i osuszacz powietrza!
  • Łatwy montaż. Nie musimy umawiać się na instalację z monterem, bo poradzimy sobie z tym sami. W przeciwieństwie do urządzeń stacjonarnych przenośny klimatyzator do domu nie ma jednostki zewnętrznej i można go uruchomić samodzielnie.
  • Stosunkowo niska cena. W porównaniu do urządzeń stacjonarnych ten wybór będzie o wiele bardziej budżetowy – zarówno ze względu na cenę urządzenia, jak i na brak kosztów montażu.

Wady klimatyzatorów domowych przenośnych:

  • Mniejsza wydajność. Choć w przypadku klimatyzacji domowej nie ma to aż tak dużego znaczenia – moc urządzeń jest wystarczająca, by skutecznie ochłodzić powietrze w pokojach, a nawet biurach. W dodatku na rynku dostępne są też takie sprzęty jak FRAL FSC19.2 WiFi, których moc to aż 5,4 kW!
  • Głośniejsza praca w porównaniu do klimatyzatorów stacjonarnych. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, szczególnie jeśli urządzenie ma pracować w sypialni. Wiele klimatyzatorów pokojowych wyposażonych jest w tryb nocny. A najlepiej ustawić go poza pomieszczeniem i wprowadzać rurą zimne powietrze do chłodzonego pokoju.
  • Konieczność wyprowadzenia rury na zewnątrz, na przykład przez okno. Może to być nieco kłopotliwe i wpływać na estetykę wnętrza, choć jeśli dobrze przemyślimy ustawienie urządzenia, poradzimy sobie i z tą niedogodnością.

 

Jaki klimatyzator do mieszkania? Przegląd najlepszych modeli

 

FRAL SUPER COOL FSC09C to model nowatorski i wielofunkcyjny o wydajności 2,6 kW, gwarantujący nie tylko klimatyzowanie pomieszczenia, lecz także osuszanie (bez wychładzania) i wentylowanie. I to niezależnie od siebie! To klimatyzacja domowa typu monoblok, wyposażona w pompę ciepła. Co więcej – jeśli zdecydujemy się na opcję z dwiema rurami, wydajność pracy będzie porównywalna z wydajnością klimatyzatora typu split. Dodatkowym atutem sprzętu jest możliwość postawienia go na zewnątrz, co pozwala na znaczną redukcję hałasu słyszalnego wewnątrz oraz jeszcze lepszą skuteczność pracy klimatyzatora domowego. Urządzenie może pracować nawet w temperaturze 40 stopni Celsjusza, co zapewnia niezwykłą skuteczność i daje możliwość postawienia jednostki na zewnątrz, na przykład na balkonie.

 

Wydajny model FRAL SUPER COOL FSC12H SILENT Wi-Fi o mocy 3,5 kW to najnowsze urządzenie z serii SUPER COOL, które wyróżnia się na rynku przede wszystkim ponadprzeciętnie cichą pracą oraz ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290. Ten klimatyzator pokojowy został wyposażony między innymi w funkcję Sleep, która umożliwia dyskretną, ale jednocześnie skuteczną pracę w nocy. Ponadto klimatyzator może działać również jako osuszacz, wentylator czy ogrzewacz powietrza. Dzięki funkcji Swing mamy możliwość wyboru między stałą pozycją wylotu zimnego powietrza a automatyczną oscylacją. Maksymalny poziom hałasu generowanego przez FSC12H SILENT to tylko 51 dB.

Ponadto klimatyzator przenośny FSC12H może zostać przekształcony w urządzenie dwu-rurowe dzięki czemu wydajność urządzenia znacznie wzrośnie.

 

FRAL SUPER COOL FSC14.2 to najmocniejsze urządzenie z tego zestawienia – wydajność chłodzenia wynosi 4 kW. Ten model też charakteryzuje się ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 oraz funkcją oscylacji zimnego powietrza. Zwiększona klasa ochrony IP z 23 do 24 sprawia, że ta klimatyzacja domowa jest bardziej odporna na warunki pogodowe, przez co jednostka bez problemu może stać na zewnątrz. Niestraszne mu nawet 45 stopni Celsjusza – w polskich warunkach poradzi więc sobie nawet w najgorętszym momencie lata. Jako pierwszy klimatyzator na polskim rynku został przystosowany do przekształcenia  w urządzenie typu spot cooler – jedna rura odprowadza wtedy gorące powietrze, a druga doprowadza zimne do przestrzeni, którą chcemy schłodzić.

 

4,6
96% klientów poleca ten sklep
Do góry