Osuszacz ziębniczy

Osuszacz powietrza to urządzenie zaprojektowane z myślą o pomocy w walce z nadmierną wilgocią w domu czy w miejscu pracy. Jeśli rozważałeś kiedyś zakup osuszacza, to prawdopodobnie spotkałeś się z terminem osuszacz ziębniczy. Czym on jest? Jaka jest zasada jego działania? Czy to dobry wybór dla ciebie?

Osuszacz ziębniczy (kondensacyjny)

Osuszacze kondensacyjne to najczęściej spotykana kategoria urządzeń służących do usuwania nadmiernej wilgoci z pomieszczeń. Oprócz nich występują (jednak znaczeni rzadziej) osuszacze absorpcyjne. Swoją budową przypominają klimatyzator przenośny – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz urządzenia. Główną rolę odgrywają sprężarka (kompresor), skraplacz i parownik. Te trzy elementy pozostają w zamkniętym układzie, krążący pomiędzy nimi gaz schładza parownik poniżej temperatury pomieszczenia (poniżej tzw. punktu rosy) – tak, aby wilgoć z przepływającego przez niego powietrza skraplała się i ulegała skondensowaniu. Następnie w formie kropel trafia do wbudowanego w urządzenie zbiornika, skąd po napełnieniu jest usuwana przez użytkownika (lub, w niektórych modelach na bieżąco trafia do zewnętrznych pojemników, albo bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia lub do kanalizacji). Po osuszeniu powietrze przepływa przez gorący skraplacz, który je ogrzewa (oddając w ten sposób swoją temperaturę) i następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Taka konstrukcja osuszacza nie tylko pozwala na skuteczne wykorzystywanie naturalnych procesów, jak np. kondensacji pary wodnej na skutek obniżenia temperatury, ale również pozwala na przepływ środka chłodniczego w zamkniętym obiegu, sprawiając, że samo urządzenie jest w zasadzie bezobsługowe (poza okresowym czyszczeniem filtrów), w odróżnieniu np. od klimatyzatorów samochodowych, wymagających regularnego uzupełniania czynnika chłodniczego.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o osuszaczach kondensacyjnych?

Dobrej klasy osuszacz powietrza powinien być wyposażony również w systemy automatycznie zabezpieczające przed zamarzaniem. Wbrew pozorom osadzanie się drobinek lodu na powierzchni parownika jest dość często występującym zjawiskiem, które negatywnie wpływa na wydajność urządzenia. Do jego rozmrażania są wykorzystywane dwa systemy pracy – odmrażanie cyrkulacyjne i odmrażanie gorącym gazem.

Osuszacze z odmrażaniem cyrkulacyjnym doskonale sprawdzą się w przypadku urządzeń wykorzystywanych do osuszania pomieszczeń o temperaturze powyżej 15 stopni. Kiedy dochodzi do zamarznięcia parownika, kompresor jest wyłączany, a dmuchawa kontynuuje swą pracę, umożliwiając ciepłemu powietrzu z otoczenia jego rozmrożenie.

Jeśli planujesz osuszać pomieszczenia nieogrzewane, w których temperatury spadają poniżej 15 stopni, lepszym wyborem będzie osuszacz z odmrażaniem gorącym gazem. Zastosowany w nim system pozwala na czasową zamianę przepływu gazu pomiędzy skraplaczem i parownikiem w taki sposób, że do tego drugiego trafia ogrzany gaz, umożliwiając szybkie rozmrożenie. Dzięki temu modele z odmrażaniem gorącym gazem doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie temperatury spadają poniżej 15 stopni – można je wykorzystywać do suszenia pomieszczeń nawet, kiedy temperatura spada do 5 stopni, co czyni z nich rozwiązania bardzo uniwersalne.

Osuszacze ziębniczy to popularne i skuteczne rozwiązanie pomagające uporać się z wilgocią w pomieszczeniach. Są relatywnie tanie, wydajne i kompaktowe, a dzięki odmrażaniu gorącym gazem mogą pracować również w niskich temperaturach.

4,6
96% klientów poleca ten sklep
Do góry