Osuszanie klimatyzatorem

Sporo z nas narzeka na nadmierną wilgoć w mieszkaniu, która daje się we znaki szczególnie w okresach jesienno-zimowych. By się jej pozbyć, niejedna osoba rozważa zakup osuszacza, podczas gdy wielu z nas posiada już klimatyzator przenośny. Czy naprawdę może on skutecznie osuszyć mieszkanie? Jeśli tak, to jaką wydajność zapewnia?

Osuszanie mieszkania klimatyzatorem

Powietrze znajdujące się w większości pomieszczeń, w których pracuje klimatyzator, jest suche. W biurach i pomieszczeniach, gdzie na okrągło pracują klimatyzatory typu split, powietrze potrafi być tak suche, że przyczynia się do przesuszania błon śluzowych przybywających tam osób. Narzekają oni wówczas na suchość oczu czy gardła. Pokazuje to potencjał, jaki mają klimatyzatory do regulacji wilgotności we wnętrzu pomieszczenia.

Klimatyzatory przenośne do osuszania

Szczególnie wydajnym urządzeniem, jeśli chodzi o osuszanie pomieszczeń z nadmierną wilgotnością powietrza, są klimatyzatory przenośne. Jak już wspomnieliśmy, na wilgoć we wnętrzach narzekamy głównie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy raczej nie jesteśmy zainteresowani chłodzeniem pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne potrafią te dwie funkcje rozdzielić – można w nich ustawić program osuszania, który nie będzie ani ogrzewał, ani osuszał pomieszczenia. Bardzo skutecznie natomiast będzie wychwytywał wilgoć z powietrza i po skropleniu odprowadzał do zewnętrznego zbiornika. Co istotne klimatyzatory przenośne zapewniają bardzo wysoką wydajność osuszania – porównywalną z typowymi osuszaczami powietrza, a nawet znacznie wyższą z uwagi na wyższą moc urządzenia – np. model FSC14.1 przy optymalnych warunkach ma wydajność na poziomie 70 litrów na dobę.

Wilgoć pobierana przez klimatyzator z powietrza jest następnie skraplana i trafia do ustawionego przez nas zbiornika, z którego należy około raz dzienne ją wylewać lub można bezpośrednio podłączyć rurką do zlewu, ubikacji czy dowolnego innego pojemnika. Jednak nie warto jej marnować – jest ona bardzo miękka i z powodzeniem może być wykorzystywana do podlewania kwiatów czy do żelazka.

Jaki model klimatyzatora wybrać do skutecznego osuszania?

Oczywiście na rynku jest całkiem sporo przenośnych klimatyzatorów wyposażonych w funkcje osuszania. Jak zatem spośród nich wybrać to, na czym naprawdę nam zależy? Wszystkie urządzenia marki Fral zapewniają bezproblemowe i wydajne suszenie pomieszczeń. Jednak nawet spośród nich są modele, które lepiej sprawdzą się w tej roli. Wśród nich warto wspomnieć m.in. o modelu FSC14.2 i FSC09.1. Dlaczego właśnie te? Przede wszystkim są to bardzo wydajne modele – potrafią skroplić nawet do 70 i 50 litrów wody na dobę. Ponadto dodatkową ich zaletą jest możliwość odprowadzania wody bezpośrednio do zewnętrznego pojemnika (dołączoną rurką) – zapewniają więc bardzo dużą elastyczność zastosowania.

Wybór klimatyzatora przenośnego zamiast osuszacza jest bardzo sprytnym rozwiązaniem. Dopłacając niewiele, zyskujemy wszechstronne urządzenie, które pozwoli nie tylko wydajnie osuszyć, ale również schłodzić lub ogrzać nasze wnętrze – dzięki temu jest praktycznym i wielofunkcyjnym urządzeniem.

4,6
96% klientów poleca ten sklep
Do góry