Jak osuszyć wilgotne ściany? Poradnik krok po kroku

Wilgoć może zrujnować nie tylko nasze zdrowie, lecz także wnętrze mieszkania i domu. Jeśli w wyniku zalania lub zbyt mokrego gruntu wodą podejdą ściany czy podłoga, skutki mogą okazać się naprawdę poważne. Jak sobie poradzić z tym problemem?

 

Przyczyny wilgoci

Najważniejszy krok, który musimy wykonać, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w celu osuszenia wilgotnych ścian, to znalezienie oraz usunięcie przyczyn problemu. W innym przypadku osuszanie będzie jak nalepienie plastra na złamaną nogę. Nawet jeśli początkowo będzie nam się wydawało, że problem znika, z pewnością szybko wróci. Dlatego tak ważne jest znalezienie i usunięcie źródła wilgoci. Jakie są najczęstsze przyczyny nasiąkania ścian wodą?

  • Zalanie domu lub mieszkania

Jedną z najczęstszych przyczyn jest zalanie. Co ważne, nie każde zalanie jest widoczne od razu – często wyobrażamy sobie, że na suficie czy w łazience pojawi się wielka, mokra plama, a wtedy od razu dostrzeżemy, że mamy problem, który może wynikać z nieuwagi sąsiada lub awarii naszej pralki. Czasem jednak sieć wodna może przeciekać przez długi czas, a my niczego nie zauważymy – nieszczelna, rurka cieknący kran, woda wyciekająca spod zmywarki to tylko część usterek, które są trudniejsze do zidentyfikowania.

  • Gromadzenie się wilgoci

Czynności wykonywane codziennie, takie jak mycie się, gotowanie czy suszenie ubrań, mogą prowadzić do gromadzenia się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Szczególnie jeśli w mieszkaniu lub domu mamy słabą wentylację lub zbyt szczelne okna. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, skuteczny okaże się zwykły pochłaniacz wilgoci.

  • Nieodpowiedni drenaż gruntów

Jeśli budynek został wybudowany na dość wilgotnym gruncie, który nie został wcześniej właściwie osuszony, a fundamenty nie zostały skutecznie zaizolowane, woda może dostawać się do ścian czy podłóg.

 

Sygnały, że ściany wymagają osuszania

  • Grzyby i pleśń pojawiające się na ścianach lub suficie.
  • Parowanie i skraplanie się pary na oknach.
  • Zawilgocenie ścian ponad podłogą, puchnięcie i łuszczenie się farby, żółte plamy na farbie.
  • Gnijące listwy przypodłogowe.
  • Pogarszanie się samopoczucia domowników (większe zmęczenie, częste bóle głowy, infekcje dróg oddechowych, problemy ze snem i koncentracją).

 

Osuszanie wilgotnych ścian – poradnik krok po kroku

Jeśli zauważymy oznaki wilgoci w domu i znajdziemy ich przyczynę, możemy przejść do działań naprawczych, które pomogą nam usunąć skutki zawilgocenia ścian w domu. Warto rozpocząć od sprawdzenia poziomu wilgotności, na podstawie czego łatwiej będzie dobrać skuteczną metodę osuszania.

  1. Sprawdzenie wilgotności

W celu sprawdzenia poziomu wilgotności ścian warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Profesjonaliści nie tylko przeprowadzą oględziny wnętrz, lecz także wykonają dokładne badania oraz pomiary. To da nam pewność, że właściwie zdiagnozujemy problem i dobierzemy najlepszą metodę postępowania w naszym przypadku.

  1. Dobór metody osuszania

W tej kwestii również może pomóc profesjonalna firma, która na podstawie wykonanej ekspertyzy dobierze najskuteczniejsze i najszybsze rozwiązanie. Opcji mamy bowiem do wyboru co najmniej kilka. Jednym z nich jest skorzystanie z profesjonalnego urządzenia do osuszania ścian i fundamentów – montowanego na stałe lub przenośnego. Innym skutecznym sposobem w takiej sytuacji może być zastosowanie preparatów chemicznych służących do osuszania lub osuszanie mikrofalami.

  1. Osuszanie osuszaczem profesjonalnym

Profesjonalne osuszacze stosowane do usuwania wilgoci ze ścian to wydajne i energooszczędne sprzęty, które dają szybkie efekty. Stosowane są wszędzie tam, gdzie zwykłe osuszacze domowe okazują się niewystarczające. Takie sprzęty dostępne są w naszym sklepie Uni-Lux – dzięki dużemu wyborowi modeli osuszaczy marki FRAL znajdziesz idealne rozwiązanie swojego problemu z wilgocią w domu.

  1. Remont domu

Niestety osuszenie ścian to nie wszystko – duża wilgoć często rujnuje farby i tynki, a także listwy przypodłogowe. Dlatego po osuszaniu często konieczne jest przeprowadzenie remontu, między innymi odświeżenie ścian czy wymiana przegniłych elementów. Nie możemy zapominać również o zdrowiu, dlatego bardzo ważne jest usunięcie wszelkich oznak pleśni i grzybów ze ścian i sufitów oraz przeprowadzenie ozonowania.