Klimatyzatory

Jak wybrać najlepszy klimatyzator?

Klimatyzacja jest skuteczną metodą usuwania ciepła nagromadzonego w pomieszczeniu i zastąpienia go powietrzem o odpowiedniej temperaturze. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko zapewniają wysoki komfort, lecz także są niezbędne do prowadzenia wielu procesów przemysłowych. W naszym asortymencie w UNI-LUX można znaleźć szeroką gamę wysokiej klasy klimatyzatorów od renomowanych producentów!

  • Klimatyzatory przenośne

    Klimatyzatory przenośne (28)

    Klimatyzator przenośny – jak dobrze wybrać urządzenie? 

    Zakup klimatyzatora przenośnego to zakup, który powinno się zrobić świadomie i po przeanalizowaniu różnych parametrów tego typu urządzeń. Do wyboru mamy naprawdę wiele rodzajów sprzętów od różnych producentów, dlatego podjęcie decyzji nie jest łatwe. Co wybrać: klimatyzator przenośny typu monoblok, klimatyzator przenośny typu spotcooler, a może klimatyzator przenośny ze splitem? I czy warto w ogóle inwestować w klimatyzator mobilny zamiast w urządzenie stacjonarne?

    Spis treści:

    Klimatyzator – budowa i funkcjonalność urządzenia

    Klimatyzacja polega na usuwania ciepła z powietrza w pomieszczeniu, w celu utrzymania żądanego zakresu temperatury, odpowiedniego do funkcjonowania ludzi lub optymalizacji procesu technologicznego. Klimatyzator to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak domowa lodówka, składające się z parownika przekazującego zimno do pomieszczenia oraz ze skraplacza, który oddaje ciepło na zewnątrz. Klimatyzator składa się z: obudowy, filtrów powietrza, wlotu oraz wylotu powietrza, układu sterującego, wentylatorów, parownika, skraplacza oraz sprężarki. Klimatyzatory mogą być wyposażone w funkcje: chłodzenia, wentylowania, bardzo wydajnego osuszania i ogrzewania (jeśli klimatyzator jest wyposażony w odwrócony obieg – pompę cieplną – zużywa tylko 1/3 energii elektrycznej w porównaniu ze zwykłym grzejnikiem elektrycznym o tej samej mocy elektrycznej). Na wyposażeniu klimatyzatorów, w tym takich jak stojący wewnętrzny  klimatyzator domowy przenośny,  znajdują się często filtry węglowe, lampy UV, jonizatory, piloty, zewnętrzne sterowniki, timery.

    Warto pamiętać, że każdy klimatyzator jednocześnie osusza pomieszczenie w którym pracuje. Warto upewnić się, że nabywany klimatyzator przenośny jest wyposażony w automatyczne odparowanie skroplonej wody wraz z gorącym powietrzem usuwanym na zewnątrz. W przeciwnym razie niezbędne będzie częste opróżnianie zbiornika z wody.

    Ze względu na konstrukcję klimatyzatory dzielimy na:
    • Klimatyzatory stacjonarne:
    • klimatyzatory typu split
    • podłogowe
    • sufitowe
    • ścienne
    • kasetowe
    • klimatyzatory typu multi-split
    • Klimatyzatory przenośne:
    • klimatyzatory typu monoblok
    • klimatyzatory typu monoblok z dwoma rurami
    • klimatyzatory typu spotcooler
    • klimatyzatory typu split (tak zwany klimatyzator przenośny ze splitem)
    • klimatyzer przenośny – do schłodzenia powietrza wykorzystuje wodę

    Klimatyzatory przenośne typu monoblok

    W klimatyzatorze przenośnym typu monoblok układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie, którą można łatwo przemieszczać. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia rury usuwającego gorące powietrze z klimatyzatora przez mały otwór w ścianie , uchylone okno lub kratkę wentylacyjną (gdy jest wentylacja mechaniczna) i podłączenie do sieci elektrycznej.

    Warto pamiętać, że klimatyzator typu monoblok – mimo że jest klimatyzatorem przenośnym – ma swoje ograniczenia. To właśnie ze względu na rurę, która musi być wystawiona na przykład przez okno, aby urządzenie mogło odprowadzać na zewnątrz wilgotne i gorące powietrze z ochładzanego pomieszczenia. Klimatyzatorów monoblokowych można używać w miejscach, w których nie ma możliwości kucia ścian, a także w miejscach, w których niemożliwe lub niemile widziane jest (ze względu na brak przestrzeni, brak zgody administracji budynku czy generowany hałas) montowanie klimatyzatorów stacjonarnych typu split, wymagających umieszczania jednostki zewnętrznej na murze budynku. Taki sprzęt ma też  nieduże rozmiary, dzięki czemu zajmuje mało miejsca nawet w niewielkim pomieszczeniu. To niewątpliwa zaleta, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub planujesz chłodzić pokój, w którym nie ma miejsca na postawienie wielkogabarytowych urządzeń. Zazwyczaj cena klimatyzatorów przenośnych monoblokowych jest atrakcyjna, na co wpływa również brak kosztów montażu, jakie trzeba by było ponieść w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych.

    Znakomitym rozwiązaniem technologicznym są klimatyzatory „bez rury” – w takim sensie, że klimatyzator przenośny stoi na zewnątrz schładzanego pomieszczenia i podaje rurą zimne powietrze do wnętrza. Klimatyzacja stojąca znajduje się na zewnątrz i nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu a rura również znajduje się na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w pokoju jest chłodno i cicho.

    KLIMATYZATOR DWURUROWY np. FSC12 to nie SPOTCOOLER np. FSC14SC

    Jak działa klimatyzator przenośny typu spotcooler?

    Zaawansowaną wersją klimatyzatora przenośnego jest klimatyzator mobilny z dwoma rurami. Przy zastosowaniu materiałowej uszczelki okiennej montaż w oknie jest łatwy. Taki klimatyzator nie usuwa powietrza z pomieszczenia – pobiera powietrze procesowe z zewnątrz, oddaje do niego ciepło a następnie wyrzuca na zewnątrz – sprawność takiego klimatyzatora jest porównywalna z klimatyzatorem stacjonarnym. Obiegi: powietrza w pomieszczeniu i powietrza procesowego są oddzielone. Jest on również cichszy niż typowy klimatyzator monoblok z jedną rurą.

    Klimatyzator przenośny (mobilny) typu spotcooler, który oprócz specjalnie wzmocnionej konstrukcji i efektywności posiada możliwość zamontowania (oprócz rury wylotowej z ciepłym powietrzem) rurę wyprowadzającą zimne powietrze na ponad standardowe odległości. To urządzenie, który doskonale sprawdza się jako klimatyzator profesjonalny. To wszystko właśnie za sprawą jego wydajności – niemal porównywalnej do klimatyzatora stacjonarnego. Sprawdzi się też w miejscach, w których wymagana jest dyskretna praca, na przykład w sypialni czy pomieszczeniach biurowych, gdzie pracownicy zazwyczaj pracują w skupieniu – jego działanie jest bowiem dość ciche. Tak więc może to być bardzo dobra alternatywa dla stacjonarnych sprzętów, których nie można zamontować na przykład ze względu na panujące w budynku warunki lub brak zgody zarządu osiedla, a także w sytuacji, gdy urządzenie typu monoblok nie jest wystarczające. Można więc powiedzieć, że jest to rozwiązanie pomiędzy klasycznym przenośnym klimatyzatorem a stacjonarnym splitem.

    Klimatyzator przenośny ze splitem

    Klimatyzator przenośny typu split posiada część wewnętrzną, w której skład wchodzi parownik, sprężarka i wentylator oraz zewnętrzną ze skraplaczem i wentylatorem. Część wewnętrzna jest połączona elastycznym przewodem z jednostką zewnętrzną, która musi być umieszczona na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia na przykład na balkonie lub parapecie okna. Z powodu swojej konstrukcji oraz sposobu dostarczania zimnego powietrza klimatyzatory przenośne spotcooler oraz split są wydajniejsze niż monobloki z jedną rurą.

    Klimatyzator przenośny czy klimatyzator stacjonarny?

    Przy zastosowaniu klimatyzatorów przenośnych dochodzi do wymiany powietrza w pomieszczeniu, zaś przy zastosowaniu klimatyzatorów stacjonarnych może do niej nie dochodzić w ogóle.

    Klimatyzatory przenośne są przeznaczone do obsługi jednego pomieszczenia. Są głośniejsze niż klimatyzatory stacjonarne i wymagają odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie. Zaletą przenośnej klimatyzacji jest jej niższa cena, brak kosztów montażu ( i ewentualnego remontu pomieszczenia) oraz elastyczność zastosowania.

    Klimatyzatory przenośne – zalety

    Na pewno jedną z większych zalet klimatyzatorów przenośnych – w porównaniu do klimatyzatorów stacjonarnych – jest ich mobilność; niewielkie rozmiary w połączeniu z możliwością przenoszenia z miejsca na miejsce i brakiem konieczności kucia ściany i przytwierdzenia sprzętu na stałe, na przykład w salonie. To, że nie wymagają montażu, jest dużą zaletą również ze względu na koszty zamontowania i uruchomienia takiej klimatyzacji. Gdy odpada koszt montażu, całościowa kwota wydana na urządzenie jest dużo niższa. Tym bardziej, że klimatyzator przenośny sam w sobie może być tańszy od stacjonarnego, ze względu między innymi na brak drugiej, zewnętrznej jednostki. Klimatyzatory przenośne są też dostępne niemalże od ręki, można je kupić bardzo łatwo praktycznie w każdym sklepie z tego typu sprzętami, na przykład w marketach budowlanych. Ponadto ich użytkowanie nie wymaga zgody administracji osiedla (w przypadku mieszkania w bloku), a taka zgoda jest konieczna przy montażu klimatyzacji stacjonarnej (ze względu na montowanie jednostki zewnętrznej na murach budynku). Mobilna klimatyzacja typu monoblok czy spotcooler od razu po włączeniu działa bardzo skutecznie i szybko ochładza pomieszczenie. To po prostu łatwe w użytkowaniu i obsłudze urządzenia za niewygórowaną cenę, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych, a często także profesjonalnych.

    Wady klimatyzatorów przenośnych

    Warto zwrócić uwagę, że o ile klimatyzator przenośny doskonale poradzi sobie w niedużym pomieszczeniu czy w warunkach domowych, to jeśli mamy większe oczekiwania, może nie sprawdzić się tak jak sprzęt stacjonarny. Ponadto poziom głośności urządzenia może zmniejszyć komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym ono pracuje – dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę również na parametry związane z głośnością pracy. Rura, którą wyprowadza się przez okno czy kratkę wentylacyjną, także może być swego rodzaju wadą. To duży plus ze względu na mobilność urządzenia, jednak nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, które w dodatku może wpływać negatywnie na efektywność pracy klimatyzatora – ciepłe powietrze z zewnątrz może częściowo wracać do pomieszczenia przez uchylone okno. Przez to praca mobilnego klimatyzatora nie jest tak skuteczna jak praca klimatyzatora stacjonarnego.

    Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny?

    • Wydajność

    To, czy dane urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od Twoich oczekiwań oraz wymagań względem sprzętu. Niewielkich rozmiarów klimatyzator przenośny typu monoblok będzie działał doskonale w mieszkaniach czy poszczególnych pokojach, jednak może być niewystarczający w dużych przestrzeniach, które wymagają urządzenia stacjonarnego czy profesjonalnego. Dlatego klimatyzator przenośny należy odpowiednio dobrać pod względem jego mocy, by nie być rozczarowanym nieskutecznym chłodzeniem.

    • Poziom hałasu

    Każde urządzenie generuje jakiś hałas, dlatego poziom głośności należy dobrać pod kątem swojej wrażliwości na dźwięki. Inaczej odbieramy hałas w nocy w sypialni, a inaczej w pokoju dziennym, w którym w ciągu dnia nie jest cicho. Klimatyzator przenośny działający całkowicie wewnątrz pomieszczenia, dlatego może być uciążliwy ze względu na głośność pracy. Jeśli wybierzemy klimatyzator przenośny z możliwością wystawienia go poza chłodzone pomieszczenie to zyskamy ciche i wydajniejsze w chłodzeniu urządzenie.

    • Cena

    Główną zaletą klimatyzatorów przenośnych w porównaniu do klimatyzatorów stacjonarnych jest między innymi właśnie cena urządzenia. Nie warto przepłacać, dlatego dobrze jest porównać różne oferty i wybrać opłacalne rozwiązanie, które nie zrujnuje naszego portfela nie tylko podczas zakupu, lecz także podczas użytkowania.

    • Umiejscowienie urządzenia

    Klimatyzatory przenośne to stosunkowo małe sprzęty, mimo to jednak warto zwrócić uwagę na to, jakie mają gabaryty. A także czy znajdziemy odpowiednie miejsce w pomieszczeniu, by rura odprowadzająca gorące powietrze mogła zostać wystawiona na zewnątrz np. przez okno.

    • Wielkość zbiornika

    Zasadniczo klimatyzatory przenośne domowe posiadają wbudowaną tacę ociekową zamiast zbiornika na wodę, na której zbiera się do 150 ml wody. Podczas pracy w trybie chłodzenia woda z tacy jest odparowywana i wydmuchiwana wraz z gorącym powietrzem przez rurę wyrzutową.

    Niektóre klimatyzatory przemysłowe wyposażono w zbiorniki na wodę ponieważ nie posiadają wspomnianej wcześniej tacy ociekowej. To bardzo istotne, ponieważ urządzenie wymaga regularnego opróżniania zbiornika na wodę. Im będzie on większy, tym rzadziej będziemy musieli opróżniać go z gromadzącej się wody.

    • Wielofunkcyjność

    Kupując klimatyzator, możemy tak naprawdę kupić kilka urządzeń w jednym. Klimatyzator przenośny może więc urządzeniem ogrzewający pomieszczenia, osuszającym je z nadmiaru wilgoci czy oczyszczającym powietrze za pomocą różnego rodzaju filtrów. Przydatny może okazać się również czujnik temperatury, dzięki któremu da się ustawić stałą, zdrową temperaturę powietrza w chłodzonym pomieszczeniu.

    Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

    Jeżeli szukasz niewielkiego, skutecznego klimatyzatora, który pomoże Ci przetrwać upalne dni w domu czy biurze, urządzenie przenośne może być dobrym wyborem. Nie będzie wymagało dużych nakładów finansowych, a także kosztownego montażu i kucia w ścianie. Jeśli dobrze dobierzesz parametry działania klimatyzatora mobilnego do swoich potrzeb, jego praca może być dla Ciebie komfortowa, ekonomiczna i skuteczna.

    W celu zapewnienia komfortu cieplnego oraz uniknięcia tzw. szoku termicznego należy dobrać temperaturę w pomieszczeniu mając na uwadze temperaturę na zewnątrz. Generalnie różnica temperatur, w naszym klimacie,  powinna być większa niż 8-10 stopni Celsjusza. Zbyt duża różnica jest niekorzystna dla układu oddechowego i ogólnie naszego zdrowia.

    Nasi pracownicy bardzo chętnie pomogą Ci w doborze najlepszego dla Ciebie klimatyzatora przenośnego do użytku domowego czy profesjonalnego. Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich modeli klimatyzatorów znajdujących się w naszym asortymencie w UNI-LUX!

  • Klimatyzatory profesjonalne

    Klimatyzatory profesjonalne (3)

    Klimatyzator profesjonalny – jak wybrać najlepszy?  Czasem przenośny klimatyzator nie wystarczy i potrzebne jest urządzenie o dużo większej wydajności – czyli klimatyzator profesjonalny. To dobry wybór w każdej sytuacji, kiedy niezbędna dla efektywności pracy jest wyższa moc. Nowoczesne wysoko wydajne mobilne klimatyzatory profesjonalne to również doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie klimatyzatorów stacjonarnych. Spis treści:

    Klimatyzatory profesjonalne – jaką powinny mieć wydajność pracy?

    W ofercie firmy Uni Lux znajdują się najlepsze urządzenia marki Fral – klimatyzatory typu spotcooler – które cechują się wysoką wydajnością i mogą być stosowane jako klimatyzatory profesjonalne, a więc w warunkach firmowych, tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania klimatyzacji stacjonarnej typu split. Klimatyzatory profesjonalne dostępne w naszym sklepie są bardzo skuteczne: wydajność chłodzenia  wynosi 4–5,2 kW, natomiast przepływ powietrza to w ich przypadku wartość powyżej 500 m3/godzinę. Takie parametry pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty pracy nawet w miejscach, w których temperatura otoczenia wynosi 45 stopni Celsjusza, a także podczas pracy na zewnątrz, do której urządzenia są przystosowane. Ponadto warto wspomnieć, że są to jedyne dostępne na rynku klimatyzatory tego typu, które mogą nie zmieniać wilgotności powietrza w pomieszczeniu!

    Jak wybrać najlepszy klimatyzator profesjonalny?

    Poza wydajnością – która jest bardzo ważnym parametrem, ale przecież nie jedynym – niezwykle istotne są takie aspekty pracy klimatyzatora profesjonalnego, jak długość rury wylotowej i możliwość jej ewentualnego przedłużenia oraz dostępne tryby pracy (obejmujące nie tylko chłodzenie, lecz także, na przykład, ogrzewanie czy osuszanie powietrza). Niektóre urządzenia, takie jak w Fral Super Cool FSC 14.1SC, mają dodatkowe wyposażenie, między innymi filtr węglowy pozwalający na oczyszczanie powietrze przy okazji chłodzenia czy panel sterujący z wyświetlaczem LED, czujnik temperatury i pilot do zdalnego sterowania. Dlatego podczas wyboru nie należy kierować się jedynie mocą i wydajnością, dobrze także zastanowić się nad rozwiązaniem, które zapewni również komfort użytkowania, łatwość sterowania oraz po prostu satysfakcję z dobrego zakupu.

    Przeznaczenie klimatyzatorów profesjonalnych, czyli kiedy warto je wybrać?

    Klimatyzatory profesjonalne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zwykłe klimatyzatory mobilne są zbyt mało wydajne, a klimatyzatory stacjonarne są niemożliwe do zainstalowania na przykład ze względów technicznych. Profesjonalne urządzenia chłodzące będą idealne do zastosowania na przykład w dużych halach czy namiotach, w pomieszczeniach serwerowni czy do schładzania procesów technologicznych i sprzętu elektronicznego. To więc klimatyzator, który poradzi sobie na dużych przestrzeniach oraz w miejscach, gdzie temperatura rośnie ze względu na dużą liczbę pracujących jednocześnie urządzeń elektrycznych – dotyczy to zarówno chłodzenia powietrza, jak i chłodzenia samych sprzętów.

    Jakie zalety mają klimatyzatory profesjonalne?

    Jedną z najważniejszych zalet jest oczywiście wydajność klimatyzatorów profesjonalnych. To jest ich niewątpliwa przewaga nad mobilnymi klimatyzatorami typu monoblok. Jednocześnie na plus jest również mobilność urządzenia, które w łatwy sposób można przenosić z miejsca na miejsce, a ze względu na możliwość przedłużania rury wylotowej można swobodnie schładzać  powietrze w dowolnych pomieszczeniach, ustawiając klimatyzator w jakimkolwiek wolnym miejscu. Elastyczne zastosowanie, a więc mnogość miejsc, w którym urządzenie może pracować, oraz mnogość funkcji, jakie może pełnić (chłodzenie, ogrzewanie, wentylowanie czy osuszanie), to także jego niewątpliwa zaleta. Tego typu sprzęty są przystosowane do pracy w naprawdę ciężkich warunkach, w bardzo wysokiej temperaturze oraz na zewnątrz. Dlatego zdecydowanie jest to rozwiązanie, w które warto zainwestować.

    Klimatyzatory profesjonalne – oferta Uni Lux

    Zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem. Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w wyborze najlepszego urządzenia do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach i w wysokiej temperaturze. W ofercie posiadamy jedynie najlepszej klasy sprzęty od najlepszych producentów, dlatego jakość idzie u nas w parze z ceną. Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich modeli klimatyzatorów znajdujących się w naszym asortymencie w UNI-LUX!
  • Klimatyzatory przemysłowe

    Klimatyzatory przemysłowe (12)

    Jak wybrać klimatyzator przemysłowy? Klimatyzator przemysłowy to prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc, mobilność, a także precyzja w regulowaniu parametrów powietrza. Dlatego wybierając klimatyzator dla przemysłu, najlepiej postawić na profesjonalne urządzenie mobilne, które będzie dużo mocniejsze i sprawdzi się dużo lepiej niż klasyczne urządzenia mobilne typu monoblok. Dodatkowo będzie dobrym wyborem we wszystkich miejscach, w których nie ma możliwości montażu klimatyzacji stacjonarnej. Sprawdź, jak wybrać klimatyzator przemysłowy. Spis treści:

    Klimatyzator przemysłowy – opis produktu

    Specjalistyczne klimatyzatory przemysłowe to nowoczesne urządzenia klimatyzujące przeznaczone do stosowania w przestrzeniach, w których kluczowe jest precyzyjne regulowanie parametrów powietrza. W naszym asortymencie w sklepie UNI-LUX przygotowaliśmy dla klientów szeroką gamę nowoczesnych klimatyzatorów w wielu wariantach do wyboru! Podobnie jak standardowe stacjonarne klimatyzatory przemysłowe, także urządzenia mobilne wyposażone są w system z czynnikiem chłodzącym, który odpowiedzialny jest za wydajną zmianę parametrów powietrza. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę pracy na pilocie, by szybko dokonało ono jego zmiany. Urządzenia mobilne posiadają kompaktową konstrukcję i wyposażone są w kółka jezdne umożliwiające łatwą zmianę miejsca sprzętu. Do jego działania konieczne jest podłączenie rury wylotowej oraz odprowadzenie gorącego powietrza. Nowoczesne klimatyzatory przemysłowe o mobilnej konstrukcji mogą nie tylko chłodzić, ale również ogrzać oraz osuszać powietrze.

    Mobilne klimatyzatory przemysłowe – jakie mają zastosowanie?

    Klimatyzatory mobilne doskonale nadają się także do użytku profesjonalnego. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zamontowanie klimatyzatorów stacjonarnych. Mimo że są to urządzenia przenośne, to jakość ich pracy nie ustępuje klimatyzatorem stacjonarnym, a w wielu miejscach czy sytuacjach ich mobilność może być ich największym atutem. Przykładowe zastosowanie mobilnych klimatyzatorów przemysłowych:
    • pomieszczenia, w których znajduje się sprzęt elektroniczny, w tym serwerownie
    • pomieszczenia, w których realizowane są procesy technologiczne wymagające niskiej temperatury
    • hale produkcyjne
    • namioty
    Jeśli więc szukasz sprzętu, który pomoże w utrzymaniu najlepszych parametrów powietrza w tego typu pomieszczeniach czy budynkach, sprawdź, jak wybrać najlepszy przemysłowy klimatyzator przenośny.

    Jak wybrać najlepszy klimatyzator przemysłowy przenośny?

    • Wydajność
    Klimatyzator przemysłowy przede wszystkim powinien być wydajny. Musi radzić sobie w trudnych warunkach, w wysokiej temperaturze, w dużych pomieszczeniach, w miejscach, gdzie bardzo ważna jest szczegółowa kontrola parametrów powietrza. W tego rodzaju urządzeniach wydajność chłodzenia może wynosić kilka tysięcy metrów sześciennych na godzinę. Żeby obliczyć potrzebną moc chłodniczą, wystarczy pomnożyć powierzchnię liczoną w metrach kwadratowych przez 100 – otrzymamy wtedy liczbę watów potrzebną do efektywnego chłodzenia pomieszczeń. Jednak na wydajność pracy urządzenia wpływ ma również kilka innych czynników, takich jak ciepło wynikające z promieniowania słonecznego, liczba okien i ich rozmieszczenie z uwzględnieniem stron świata, izolacja budynku czy lokalizacja pomieszczenia (parter lub pierwsze ­– albo wyższe – piętro). Dlatego by podjąć najlepszą decyzję, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki mające wpływ na jakość pracy sprzętu –najlepiej skonsultować się z doradcą, który pomoże przeliczyć moc i przeanalizować wszystkie aspekty.
    • Zużycie energii
    Energooszczędność klimatyzatorów przemysłowych przenośnych jest bardzo istotna ze względu na koszty jego pracy. Zakup tego sprzętu to spory wydatek, jednak nie można zapominać, że to dodatkowe urządzenie elektroniczne generujące koszty podczas użytkowania. Dlatego nie bez znaczenia jest zużycie energii i energooszczędność klimatyzatora.
    • Miejsce, w którym klimatyzator przemysłowy będzie pracował
    Wiele urządzeń ma dość długą rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, a część oferuje nawet możliwość przedłużenia jej o dodatkowe metry. Mobilny klimatyzator przemysłowy ma także to do siebie, że może być przenoszony z pomieszczenia do pomieszczenia, z miejsca na miejsce. Warto jednak przed zakupem zastanowić się, w jakim miejscu lub w jakich miejscach urządzenie prawdopodobnie będzie stało i pełniło swoją funkcję, bo od tego mogą zależeć potrzebne parametry pracy. Ma to również znaczenie dla wyboru gabarytów klimatyzatora, które trzeba dostosować właśnie do miejsca oraz przestrzeni wokół.
    • Hałas podczas pracy
    To bardzo ważny parametr, szczególnie w miejscach, w których przebywają ludzie. W przypadku różnych obowiązków wymagany jest różny poziom skupienia; w niektórych miejscach więc pracownicy będą mieć większą tolerancję na hałas, a w innych mniejszą. Warto zadbać o to zawczasu i dobrze przemyśleć zakup też pod tym kątem. Jeśli potrzebne jest schłodzenie procesów technologicznych lub gotowych produktów i w takim miejscu natężenie hałasu nie ma większego znaczenia warto wybrać klimatyzator przemysłowy typu monoblok. Kiedy natomiast chłodzenia wymagają pomieszczenia, w których chcemy zadbać o komfort pracowników warto rozważyć wybór klimatyzatora przemysłowego typu split – plecak z jednostką zewnętrzną może być znacznie oddalony od jednostki wewnętrznej, czasem nawet o kilkanaście metrów. Dzięki temu możemy zapewnić zarówno komfort termiczny jak i akustyczny.

    Jakie zalety ma klimatyzator przemysłowy mobilny?

    Oprócz dużej wydajności tego rodzaju klimatyzatorów, bardzo ważna jest także mobilność sprzętu, dzięki czemu można przemieszczać go z miejsca na miejsce bez większego problemu. Można więc korzystać z niego elastycznie w różnych przestrzeniach, w zależności od potrzeby w danej chwili. Klimatyzator przemysłowy jest przystosowany do pracy w bardzo trudnych warunkach, w miejscu wymagającym dużej mocy, dlatego będzie doskonałym wyborem właśnie w tego typu miejscach, jak serwerownie czy duże hale przemysłowe. Dodatkowym atutem jest brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z montażem urządzenia. To ważne również dlatego, że sprzęt typu przemysłowego sam w sobie jest droższy niż klasyczny klimatyzator przenośny, a to, że nie generuje dodatkowych kosztów, jest wielkim plusem dla firmowego portfela.

    Wady mobilnych klimatyzatorów przemysłowych

    Na pewno swego rodzaju wadą jest cena, szczególnie w porównaniu do innych urządzeń, mniej profesjonalnych. Także koszty eksploatacji są nieco wyższe. Jednak jeśli kupujemy sprzęt, który ma być sprzętem do zadań specjalnych i który ma być przystosowany do pracy w trudnych warunkach, musimy liczyć się z tym, że będzie on wymagał większego nakładu finansowego niż klimatyzatory używane na przykład w domu czy w zwykłych pokojach biurowych.

    Czy warto kupić klimatyzator przemysłowy?

    Jeżeli prowadzisz działalność, która wymaga właściwego chłodzenia pomieszczenia nawet w bardzo trudnych warunkach, klimatyzator mobilny przemysłowy będzie dla Ciebie idealny. Z łatwością przeniesiesz go z miejsca na miejsce, nie będziesz także musiał montować go na stałe. W UNI-LUX specjalizujemy się w dostarczaniu sprzętu klimatyzacyjnego mobilnego. To zaawansowane urządzenia przeznaczone do klimatyzacji, które nie wymagają skomplikowanego montażu tak, jak standardowe instalacje klimatyzacji. Cena klimatyzatorów przemysłowych w naszym sklepie jest atrakcyjna i konkurencyjna.
  • Akcesoria

    Akcesoria (61)

  • Modele wycofane

    Modele wycofane (53)

Spis treści:

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Klimatyzacja jest procesem, który służy do przetwarzania powietrza w taki sposób, aby stworzyć idealne warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia do klimatyzacji pozwalają na efektywne, szybkie i wygodne regulowanie paramentów temperatury oraz wilgotności powietrza zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Klimatyzacja posiada bardzo szerokie zastosowanie i może być używana ona wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie właściwych parametrów powietrza do użytku prywatnego lub przemysłowego.

Klimatyzator z jednej strony nas chłodzi, jednak z drugiej strony – jeśli nie będziemy o niego dbać – może powodować problemy zdrowotne. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że klimatyzatory elektryczne wysuszają powietrze, przez co użytkownicy pomieszczeń mogą odczuwać suchość w gardle czy inne dolegliwości zdrowotne. Klimatyzator to bardzo przydatny sprzęt, ponieważ ratuje nas w upalne dni i umożliwia normalne funkcjonowanie, jednak trzeba przywiązywać szczególną uwagę do tego, by używać go z umiarem i w odpowiedni sposób.Dzięki powyższemu artykułowi możemy polecić Ci najnowsze sukienki. Kupuj sukienki w różnych długościach, kolorach i stylach na każdą okazję od swoich ulubionych marek.

Jak używać klimatyzatora, by sobie nie zaszkodzić?

Na pewno: rozsądnie. Różnica między temperaturą panującą na zewnątrz a temperaturą panującą w mieszkaniu nie powinna być zbyt duża. Należy dbać o regularne i dokładne serwisowanie i dezynfekowanie klimatyzatorów domowych, by nie namnażały się w nich zarodniki pleśni.  Nie powinno się także siedzieć czy stać w bezpośrednim strumieniu powietrza z klimatyzatora, który jest bardzo zimny, tak jak nie powinno się zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia oraz nawilżaniu powietrza i gardła.

Gdzie stosuje się klimatyzatory?

Nowoczesne klimatyzatory stosowane są między innymi w:

  • domach i mieszkaniach
  • obiektach biurowych
  • sklepach i centrach handlowych
  • halach produkcyjnych
  • obiektach hotelowych
  • obiektach gastronomicznych
  • pomieszczeniach z wyposażeniem wrażliwym na wysokie temperatury, na przykład w serwerowniach
  • halach i namiotach

Klimatyzatory domowe – jak dobrze wybrać?

Przenośne klimatyzatory dostępne na rynku są bardzo różnorodne, dlatego aby wybrać najlepszy sprzęt, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty jego pracy. Do dyspozycji mamy urządzenia takie jak klimatyzator split oraz klimatyzator monoblok.

Który sprawdzi się doskonale w Twoim domu i będzie dla Ciebie lepszym wyborem?

Czym są klimatyzatory split oraz multisplit?

Klimatyzator split to urządzenie, które składa się z dwóch jednostek. Jedna, nazywana parownikiem, umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia. Dzięki niej możliwe jest ochładzanie powietrza. Drugą, czyli skraplacz, montuje się na zewnątrz budynku. Obydwie jednostki, połączone ze sobą przewodami, tworzą zamknięty układ chłodniczy. Taka klimatyzacja może być używana w konkretnym pomieszczeniu ze względu na jedną jednostkę wewnętrzną – w przeciwieństwie do klimatyzatorów multisplit, w przypadku których jednostka zewnętrzna może być podłączona do kilku wewnętrznych. Klimatyzatory split mogą być montowane bezpośrednio na ścianie, pod sufitem lub przy podłodze. Na rynku dostępne są także urządzenia kasetonowe, kanałowe (z instalacją wbudowaną w strop) oraz konsolowe w dolnych częściach ścian. Każda forma może sprawdzać się w zupełnie innych okolicznościach, tak więc klimatyzatory kanałowe często stosowane są w dużych pomieszczeniach, na przykład biurowych, a ścienne czy przysufitowe – mieszkaniach i domach.

Funkcjonalność klimatyzatorów split

Klimatyzatory typu split zarówno stacjonarne jak i przenośne nie tylko chłodzą powietrze, lecz także mogą je ogrzewać, filtrować oraz osuszać. Z tego względu klimatyzator elektryczny często okazuje się tak naprawdę urządzeniem wielofunkcyjnym. Mnóstwo tego rodzaju urządzeń ma również funkcję samooczyszczania, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o pleśń czy grzyby gromadzące się w urządzeniu i wpływające negatywnie na stan zdrowia domowników. Wbudowany czujnik temperatury pozwala na jej monitorowanie, dzięki czemu udaje się bez problemu zachować optymalną temperaturę pomieszczenia. Takie dodatkowe funkcje, jak jonizator, mogą wpływać na poprawę komfortu użytkowania sprzętu.

Jak działa klimatyzator przenośny typu monoblok?

Klimatyzatory mobilne tak naprawdę mają pewne ograniczenia w przenoszeniu – można z nich korzystać w pomieszczeniach z zamontowanymi otwieranymi oknami, przez które wystawia się rurę odpowiadającą za odprowadzanie ciepłego powietrza z klimatyzatora przenośnego (otwór może zostać wykonany także bezpośrednio w ścianie). Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ odprowadzane przez okno powietrze w niewielkim stopniu nadal może dostawać się do pomieszczenia.

Funkcjonalność klimatyzatorów przenośnych

Mimo to taka forma mobilności ma swoje zalety, ponieważ klimatyzator tego typu można zastosować tam, gdzie nie ma możliwości kucia ścian lub prowadzenia kanałów doprowadzających powietrze. Poza tym jest stosunkowo tani (ze względu na niewielkie rozmiary i brak kosztów montażu) i nieduży, więc zajmuje zbyt niewiele miejsca. Ponadto klimatyzator monoblokowy ma „umiejętność” suszenia, ogrzewania i wentylowania powietrza. Jego wadą natomiast jest mniejsza wydajność – w porównaniu z klimatyzatorem stacjonarnym typu split.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?

W użyciu znajduje się szeroka gama różnych klimatyzatorów, które można podzielić na urządzenia do użytku domowego oraz profesjonalnego, w tym między innymi na klimatyzatory przemysłowe. Najprostsze klimatyzatory to modele przenośne, które można stosować w domach i mieszkaniach oraz w przestrzeniach przemysłowych bez konieczności prowadzenia skomplikowanego montażu. Można łatwo zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb. Dostępne są także klimatyzatory przeznaczone do montażu, w tym klimatyzatory split oraz multi-split i urządzenia tworzące złożone systemy klimatyzacyjne.

  • Rodzaj urządzenia

Decyzję o tym, czy wybrać klimatyzator ścienny, czy postawić na klimatyzator przenośny typu monoblok lub split, warto podjąć rozważnie i po przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Przenośny klimatyzator może być używany w różnych pomieszczeniach, ponieważ jest dosyć mobilny, natomiast klimatyzator stacjonarny typu split zostaje zamontowany niejako na stałe. Ponadto jeżeli potrzebujesz urządzenia z większą wydajnością, mały przenośny klimatyzator może się nie sprawdzić.

  • Przeznaczenie urządzenia

Przeznaczenie urządzenia ma ścisły związek z jego rodzajem oraz wydajnością. Wiele zależy od powierzchni, którą urządzenie ma chłodzić. Ponadto różnego rodzaju pomieszczenia wymagają różnych środków. Dlatego mieszkaniu możesz zastosować mniej wydajny sprzęt, podczas gdy w warunkach przemysłowych oraz biurowych konieczne będzie użycie raczej klimatyzatora przemysłowego lub profesjonalnego.

  • Poziom głośności pracy

To bardzo ważne bez względu na miejsce montażu. Hałas ma wpływ na komfort życia – Twój, Twoich sąsiadów, a w przypadku montażu w firmie – Twoich pracowników. Dlatego na cichsze urządzenie warto stawiać w przypadku budynków mieszkalnych, natomiast głośniejsze, bardzo mocne urządzenia bez kłopotów będą pracować w warunkach przemysłowych.

  • Energooszczędność

To ważne ze względu na oczywistą konieczność płacenia rachunków za pracę klimatyzatora. Im więcej prądu zużyje klimatyzator, tym wyższe koszty jego pracy poniesiesz. Zwracaj uwagę na klasę energetyczną, a jeżeli szukasz najbardziej oszczędnego urządzenia, wybierz to z klasą A+.

Wybór klimatyzatora do mieszkania

W bloku możesz zastosować zarówno klimatyzację typu split, jak i przenośny klimatyzator wolnostojący. Weź jednak pod uwagę fakt, że montaż jednostki zewnętrznej w przypadku wyboru klimatyzatorów ze splitem wymaga konsultacji z administracją i odpowiedniej zgody. Musisz też właściwie dobrać urządzenie pod względem głośności jego pracy, tak by nie przeszkadzać pozostałym członkom wspólnoty osiedlowej. Nie zawsze zresztą jest też możliwość odprowadzania skroplin w przypadku montażu jednostki zewnętrznej na balkonie. Klimatyzator monoblokowy wydaje się więc lepszym wyborem – ze względu na to, że nie wymaga aż takiego zachodu – jednak klimatyzatory ze splitem w blokach są dość często spotykane, dlatego jeśli zależy Ci na tym wyborze, nie powinieneś mieć z tym większych problemów.

Czy warto inwestować w klimatyzator?

Klimatyzatory to nowoczesny sposób na szybką i skuteczną zmianę temperatury oraz wilgotności pomieszczenia. Są one bardziej wydajne i precyzyjne niż klimatory, niemniej jednak są droższe w zakupie oraz w eksploatacji.

Nasi pracownicy są zawsze gotowi do pomocy przy doborze i zakupie odpowiedniego klimatyzatora przeznaczonego zarówno do użytku domowego, jak również profesjonalnego. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z wieloma uznanymi producentami możemy zagwarantować naszym klientom fachową pomoc.

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich modeli klimatyzatorów znajdujących się w naszym asortymencie w UNI-LUX!