Oczyszczacze powietrza
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? 6 parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu
Oddychając, nie widzisz tego, co razem z tlenem dostaje się do Twoich płuc. Często nawet nie zastanawiasz się nad tym, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma powietrze, którym oddychasz na co dzień – także w pomieszczeniach. A wpływ ten jest gigantyczny, co często okazuje się dopiero po latach… W czasach, w których coraz więcej mówi się o smogu i jego szkodliwym wpływie na zdrowie, warto zadbać o powietrze wokół siebie. Odkąd zaczęła się pandemia, spędzamy stosunkowo więcej czasu w domu, dlatego warto zainwestować w skuteczny domowy oczyszczacz powietrza.
-
Oczyszczacze domowe (31)
Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza? [PORADNIK] Wybór oczyszczacza powietrza to decyzja na lata, która często wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego zakup ten należy dobrze przemyśleć. Zacznij od przeanalizowania swoich potrzeb, a następnie parametrów dostępnych urządzeń – po to, by dobrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Dowiedz się, jak dobrze wybrać oczyszczacz do domu. Spis treści:- Czy powietrze w domu jest czyste?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do domu?
- Kiedy kupić oczyszczacz powietrza do domu?
- Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?
- Domowy oczyszczacz powietrza – jakie powinien mieć parametry?
- Oczyszczacz powietrza do domu – szczegóły
Czy powietrze w domu jest czyste?
Najgroźniejsze jest to, co niewidoczne gołym okiem. Możesz być przekonany, że powietrze w Twoim domu jest czyste, nawet jeśli na zewnątrz widać smog, ale w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Zanieczyszczenia, które gromadzą się w powietrzu – najwięcej jest ich w zimie, w sezonie grzewczym – przedostają się do wnętrza domu, gdy wietrzysz pomieszczenia, a nawet gdy okna są zamknięte. Wszystko za sprawą wentylacji – okna nie mogą być całkowicie szczelne, ponieważ nie zapewniłyby odpowiedniej wymiany powietrza. Dlatego często nieświadomie jesteśmy narażeni na oddychanie szkodliwymi pyłami czy zarazkami, co może wiązać się z poważnymi chorobami układu oddechowego w przyszłości. Nie wystarczy więc siedzieć w domu, gdy zanieczyszczenie na zewnątrz przekracza dopuszczalne normy – trzeba także zadbać o jakość powietrza we własnych czterech kątach. Dbanie o zdrowie należy do podstawowych zadań we współczesnym świecie. Często jednak zapomina się, jak istotne w tej kwestii są czynniki znajdujące się w powietrzu wdychanym w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie w domach i mieszkaniach. Na zewnątrz nie ma się wielkiego wpływu na jakość atmosfery, ale we własnych czterech kątach można w tym zakresie zdziałać naprawdę dużo. Z pomocą w takich sprawach przychodzą profesjonalne oczyszczacze powietrza domowe. Potrafią one usunąć zanieczyszczenia (zarówno stałe, jak i różnego rodzaju aerozole) z powietrza znajdującego się w pokoju. Za ich pomocą można pozbyć się problemów z kurzem, pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami, a nawet bakteriami. Dzięki niewielkim gabarytom mogą pracować w każdym pomieszczeniu. Dodatkową zaletą urządzeń jest cichy tryb działania, który nie zakłóci spokoju domowników.Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do domu?
Rocznie z powodu smogu umierają miliony ludzi na świecie – szacuje się, że w Polsce może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy zgonów każdego roku. Smog staje się coraz poważniejszym problemem, tak samo szkodliwym jak palenie papierosów czy nieprawidłowy sposób odżywiania się. Nie mamy wpływu na to, jak wygląda gospodarka energetyczna w naszym kraju i czym nasi sąsiedzi palą w piecach, jednak mamy wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać we własnym mieszkaniu czy domu. Pomoże nam w tym domowy oczyszczacz, dzięki któremu odetchniemy pełną piersią zdrowym, czystym powietrzem pełnym tlenu, a nie pyłów zawieszonych PM10 czy PM2.5.Kiedy kupić oczyszczacz powietrza do domu?
Tak naprawdę zawsze warto mieć takie urządzenie. Zasadność jego zakupu wzrasta, jeżeli mieszkasz w dużym i zanieczyszczonym mieście lub jesteś otoczony sąsiadami, którzy podczas ogrzewania domu „brudzą” powietrze. Oczyszczacz powietrza będzie przydatny w mieszkaniu czy domu, w którym na co dzień żyją dzieci i osoby starsze; ich zdrowie jest dużo bardziej narażone na niebezpieczeństwo związane ze smogiem. Takie urządzenie sprawdzi się również w domu czy mieszkaniu alergika, astmatyka lub osoby z innymi chorobami dróg oddechowych. Jeśli więc masz tego typu problemy lub odczuwasz pogorszenie samopoczucia – objawiające się pieczeniem oczu, katarem, kaszlem, przewlekłym zmęczeniem, niewyspaniem czy migrenowymi bólami głowy – zastanów się, czy za Twoimi kłopotami nie stoi zła jakość powietrza w domu, i rozważ zakup oczyszczacza.Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?
Oczyszczacz do domu może pracować całorocznie – jest przystosowany do długotrwałego działania. Solidna i stabilna konstrukcja zapewnia dużą żywotność. Technologia używana do wytworzenia tego rodzaju sprzętu pozwala na bezpieczne i ciągłe korzystanie z ich pracy. Większość oczyszczaczy domowych jest bardzo tania w eksploatacji, dzięki czemu nie nadwyręża rodzinnego budżetu. Niskie zużycie energii przekłada się natomiast na większe oszczędności. Wybór modelu jest zależny od wielu czynników, ale najważniejsza jest wydajność urządzenia. W przypadku większych pomieszczeń zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w sprzęt o większej mocy, który poradzi sobie z filtrowaniem całego pokoju lub biura. Skuteczność oczyszczacza do domu mierzy się w tzw. CADR, czyli zdolnością do oczyszczania powietrza przeliczoną na metry sześcienne na godzinę. Warto wziąć pod uwagę ten parametr przed podjęciem decyzji, aby urządzenie mogło spełnić swoją rolę także pod kątem indywidualnych wymagań. Wybierając oczyszczacz powietrza, przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, czego właściwie od niego oczekujesz. Na rynku dostępne są sprzęty wielu producentów w bardzo różnych cenach i o bardzo różnych parametrach pracy. Dlatego przed zakupem warto dobrze przemyśleć wybór i przeanalizować potrzeby oraz możliwości sprzętu, który planujesz kupić. Co ma znaczenie?- Wielkość pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracować
- Poziom hałasu podczas pracy
- Poziom zużycia energii elektrycznej
- Cena urządzenia
Domowy oczyszczacz powietrza – jakie powinien mieć parametry?
To zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujesz. Dlatego gdy już określisz, czego oczekujesz od urządzenia do oczyszczania powietrza, dopasuj parametry jego pracy do swoich oczekiwań. Co więc warto wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?- Rodzaj filtrów w urządzeniu
- Gabaryty sprzętu
- Wydajność oczyszczacza powietrza
- Czujniki i dedykowana aplikacja
- Głośność pracy urządzenia
- Dodatkowe funkcje oczyszczacza
- Producent i cena
Oczyszczacz powietrza do domu – szczegóły Oczyszczacze przeznaczone do pracy w warunkach domowych wykorzystują skuteczną i niezawodną technikę filtracji HEPA, ULPA oraz filtracji elektrostatycznej i fotokatalitycznej czy też lampy UV – sterylizacja powietrza. Takie rozwiązania są szczególnie zalecane dla alergików i osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Z kolei jonizatory powietrza skutecznie usuwają niepożądane zapachy. Do zastosowań biurowych i domowych proponujemy wysokoefektywne oczyszczacze powietrza domowe firm Prem-I-Air i SUPER AIR. Wykonane według najnowszych technologii — ciche i przyjazne dla użytkowników. Cena oczyszczacza powietrza do domu zależna jest od wybranego modelu i jego specyfikacji. Sprawdź również inne oczyszczacze powietrza znajdujące się w ofercie naszego sklepu Uni-lux.
-
Oczyszczacze profesjonalne (17)
Jak wybrać profesjonalny oczyszczacz powietrza? [PORADNIK] Zanieczyszczone powietrze może być problemem nie tylko w domu czy mieszkaniu, lecz także w firmie – biurze, magazynie, punkcie gastronomicznym, gabinecie czy fabryce. Ma to wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników, a tym samym na wydajność ich pracy oraz satysfakcję zawodową. Dlatego zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza do firmy może być doskonałym pomysłem i świetną inwestycją tak w pracowników, jak i w cały biznes. Spis treści:- Jak dbać o czyste powietrze w firmie?
- Oczyszczacz powietrza profesjonalny – jak działa?
- Oczyszczacz powietrza domowy i profesjonalny – czym się różnią?
- Kiedy warto kupić profesjonalny oczyszczacz powietrza?
- Jakie parametry powinien mieć oczyszczacz powietrza do firmy?
- Oczyszczacze profesjonalne powietrza – oferta sklepu Uni-lux
Jak dbać o czyste powietrze w firmie?
Większość ludzi najwięcej czasu spędza wśród czterech ścian – niezależnie od tego, czy są to warunki domowe, czy zawodowe (biura, sklepy itp.). Z tego powodu coraz popularniejsze stają się sposoby na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach. Niesie to ze sobą wiele wymiernych korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o samopoczucie osób przebywających w pokoju. Aby udało się je zapewnić, we wnętrzach nie mogą znajdować się zarodniki pleśni, kurz, bakterie czy pozostałe alergeny. Dobre rozwiązanie tych problemów stanowią oczyszczacze przeznaczone do pracy w większych pomieszczeniach np. powyżej 100 metrów kwadratowych. Oczyszczacze profesjonalne to skuteczny i efektywny sposób usuwania zanieczyszczeń powietrza oraz niepożądanych zapachów (w tym likwidowania dymu tytoniowego) w miejscach o użyteczności publicznej, takich jak biura, restauracje czy puby, ale również w większych lokalach mieszkalnych. Profesjonalny oczyszczacz powietrza to doskonały sposób na to, by zadbać o jakość powietrza w firmie. Pomoże oczyścić powietrze nie tylko z zanieczyszczeń przedostających się do budynku z zewnątrz – a więc smogu, spalin samochodowych czy kurzu z ulicy – lecz także z zanieczyszczeń, które są gromadzone wewnątrz budynku w wyniku ludzkiej pracy, a więc z kurzu, włosów, ludzkich komórek, roztoczy czy bakterii, które są przenoszone przez pracowników. Pomaga także usunąć nieprzyjemne zapachy wywoływane działalnością człowieka – takie jak choćby dym tytoniowy. To wpływa pozytywnie na zachowanie wysokiej higieny pracy oraz na zdrowie wszystkich osób przebywających w budynku, także klientów czy kontrahentów.Oczyszczacz powietrza profesjonalny – jak działa?
Praca urządzeń opiera się na absorbowaniu cząsteczek powietrza oraz jego przefiltrowywaniu, dzięki czemu wszelkie drobnoustroje i zarazki zostają wyeliminowane z danej przestrzeni. W odróżnieniu od domowych modeli oczyszczaczy, te profesjonalne wykazują się znacznie większą mocą, dlatego są w stanie przefiltrować znacznie więcej metrów sześciennych w ciągu godziny. Z tego powodu są więc często używane np. w różnych zakładach pracy czy biurach. Siła oczyszczaczy profesjonalnych objawia się również w ich trwałości. Tego rodzaju sprzęt jest niezwykle odporny i specjalnie przygotowany do ciągłej pracy, która – ze względu na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań – nie jest przy tym zbyt kosztowna. Cena profesjonalnego oczyszczacza powietrza, jest nieznacznie wyższa niż w przypadku oczyszczacza przeznaczonego do domu.Oczyszczacz powietrza domowy i profesjonalny – czym się różnią?
- Oczyszczacz profesjonalny jest dużo wydajniejszy niż oczyszczacz domowy
- Profesjonalny oczyszczacz powinien być odporny na uszkodzenia
- Czy profesjonalny oczyszczacz powietrza jest droższy niż oczyszczacz do użytku domowego?
Kiedy warto kupić profesjonalny oczyszczacz powietrza?
W zasadzie taki oczyszczacz mógłby stanąć w każdym biurze i w każdej firmie. Takie miejsca mają swoją specyfikę, przewija się przez nie dużo ludzi, a do pomieszczeń razem z powietrzem dostaje się sporo zanieczyszczeń – choćby podczas regularnego wietrzenia, które jest nieuniknione w miejscach, w których przebywa jednocześnie duża grupa ludzi. W okresie zimowym może to powodować, że smog, spaliny oraz inne zanieczyszczenia dostają się do środka. To wpływa na zdrowie oraz koncentrację pracowników, ponieważ zanieczyszczone powietrze może powodować problemy oddechowe, problemy z koncentracją, przewlekłe zmęczenie czy bóle głowy. Dzięki profesjonalnym oczyszczaczom powietrza można w łatwy i w ekonomiczny sposób pozbyć się pyłów zawieszonych, szkodliwych gazów, bakterii, wirusów, kurzu i wszystkich alergenów, które unoszą się w powietrzu. Jak więc wybrać takie urządzenie do swojej firmy?Jakie parametry powinien mieć oczyszczacz powietrza do firmy?
- Duża wydajność to podstawa
- Dopasuj głośność pracy urządzenia do miejsca
- Wybierz oczyszczacz powietrza, który ma skuteczne filtry
- Rozważ dodatkowe funkcje
Oczyszczacze profesjonalne powietrza – oferta sklepu Uni-lux
Proponujemy Państwu wysokoefektywne profesjonalne filtry powietrza oczyszczające pomieszczenia, produkcji holenderskiej firmy AXP EXTREME. Są one wykonane według najnowszych technologii, co przekłada się na ciche i przyjazne dla użytkowników użytkowanie. Oczyszczacze są tanie w eksploatacji (nie ma potrzeby kupowania jednorazowych wkładów filtrujących) oraz wykorzystują bardzo wydajne filtry elektrostatyczne o skuteczności ≥99,7%. Oczyszczacze profesjonalne EXTREME mogą być dodatkowo wyposażone w filtry z węgla aktywowanego, a także w jonizatory powietrza, które są niezwykle skuteczne w usuwaniu zapachu dymu papierosowego i poprawiają bioklimatyczne właściwości powietrza. Zalecane dla alergików i cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Do zastosowań biurowych i domowych oferujemy nowoczesne oczyszczacze firm SUER AIR oraz HYUNDAI, wykorzystujące skuteczną i niezawodną technikę filtracji HEPA połączonej z jonizacją powietrza. Urządzenia bywają często wyposażone w dodatkowe filtry węglowe, które mogą się okazać niezastąpione w usuwaniu niepożądanych zapachów (w tym dymu tytoniowego). Zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu oraz sprawdzenia innych produktów w kategorii oczyszczacze powietrza. -
Filtry dymu tytoniowego (10)
Filtry dymu tytoniowego Skutecznie oczyszczają powietrze z dymu tytoniowego – specjalistyczne oczyszczacze powietrza pozwalają na szybkie i skuteczne pozbycie się produktów spalania tytoniu. Najlepsze modele możesz zakupić już teraz w naszej firmie UNI-LUX! Niebezpieczny dym tytoniowy Dym powstający w trakcie spalania tytoniu zawiera wiele niebezpiecznych związków, które przedostają się do organizmu. W związku z tym tak ogromnie ważne jest jego szybkie usuwanie z przestrzeni, które przeznaczone są do palenia. Dlatego pochłaniacz dymu tytoniowego to idealne rozwiązanie. W tym celu stosuje się specjalne filtry dymu tytoniowego, które pozwalają na skuteczne zatrzymanie niebezpiecznych produktów spalania tytoniu oraz zneutralizowanie jego zapachu. To oczyszczacze powietrza, które potrafią szybko i skutecznie usunąć różne zanieczyszczenia powietrza, w tym dym tytoniowy. Ich skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń wynosi nawet 99,98 proc.! Profesjonalne oczyszczacze do filtrowania dymu tytoniowego Oczyszczacze wyposażone są w specjalne, wielowarstwowe filtry, w tym wysokowydajne filtry HEPA, które są bardzo skuteczne w neutralizacji dymu tytoniowego. Powodują, że powietrze znów staje się czyste, świeże oraz bezpieczne. Za pomocą filtrów dymu tytoniowego można bardzo wydajnie pozbyć się nawet dużych ilości dymu. Są one umieszczane przede wszystkim w palarniach – wyznaczonych pomieszczeniach przeznaczonych do palenia papierosów. Oczyszczacze do dymu tytoniowego dostępne są w różnych wariantach do wyboru. Urządzenia te mogą być montowane na ścianach oraz na sufitach. Spotyka się także oczyszczacze wolnostojące – można ustawić je w dowolnym miejscu i wystarczy podłączyć je do prądu, aby rozpocząć filtrację. Oczyszczacze powietrza do palarni – zamów w UNI-LUX! W naszym sklepie UNI-LUX oferujemy wyłącznie najwyższej jakości oczyszczacze powietrza, w tym także nowoczesne filtry dymu tytoniowego. Dzięki współpracy z renomowanymi markami możemy proponować najlepszej klasy modele do profesjonalnego użytku. Prezentujemy wyłącznie najlepszej jakości filtry dymu tytoniowego, które wyróżniają się połączeniem dużej wydajności pracy, estetycznego wyglądu, a także łatwego sterowania – również z wykorzystaniem bezprzewodowych pilotów. Można zakupić u nas również akcesoria wymienne – zestawy filtrów do oczyszczaczy powietrza. W razie dodatkowych pytań związanych z naszym asortymentem oczyszczaczy powietrza pozostajemy stale do dyspozycji. Pomożemy w wyborze odpowiedniego modelu do konkretnego zastosowania. Zapraszamy serdecznie do złożenia zamówienia w naszym sklepie UNI-LUX! -
Akcesoria (27)
-
Modele wycofane (18)
Spis treści:
- Czy powietrze w Twoim domu jest wystarczająco czyste?
- Od czego zależy poziom zanieczyszczeń powietrza w domu?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?
- Jak działa oczyszczacz powietrza?
- Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?
- Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Czy powietrze w Twoim domu jest wystarczająco czyste?
Gdy na zewnątrz panuje smog, a dopuszczalne normy szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych zostają kilkukrotnie przekroczone, wielu ekspertów zaleca pozostanie w domu i zamykanie okien. Jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz ani z wietrzenia pomieszczeń. Ponadto okna nigdy nie są w zupełności szczelne – nie mogą być, jeśli zamknięte pomieszczenia mają mieć prawidłową wentylację – dlatego do naszego mieszkania często dostaje się zanieczyszczone powietrze, którym w konsekwencji oddychamy. Im więcej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu, tym mniej tlenu dostaje się do naszego organizmu; nie dość więc, że jesteśmy niedotlenieni, to jeszcze, oddychając smogiem, narażamy się na choroby układu oddechowego. Jeśli powietrze w domu jest złej jakości, mieszkańcy mogą zauważyć u siebie takie kłopoty, jak dokuczliwe objawy alergii, nawracające infekcje dróg oddechowych, migrenowe bóle głowy, pieczenie oczu czy ogólne zmęczenie i deficyt energii.
Od czego zależy poziom zanieczyszczeń powietrza w domu?
Przede wszystkim – od pory roku. W okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym, jakość powietrza jest dużo gorsza. To wtedy wiele osób spala rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do pieca. Szkodliwy dym wydostaje się przez komin i miesza z powietrzem, które dostaje się także do naszych domów i mieszkań i którym oddychamy na ulicy. Z kolei na wiosnę w powietrzu unosi się dużo pyłków roślin, co jest bardzo dokuczliwe dla alergików i może utrudniać im codzienne funkcjonowanie.
Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?
Z jednej prostej przyczyny – by poprawić jakość powietrza w domu. Regularne ścieranie kurzu czy postawienie w pokojach wielu roślin (takich jak skrzydłokwiaty, paprotki czy sansewierie) mogą nie wystarczyć, gdy powietrze jest naprawdę zanieczyszczone. Zakup oczyszczacza może znacząco poprawić komfort życia i zapobiegać chorobom powodowanym przez smog. Szczególnie przydatny okazuje się w przypadku, gdy mieszkają z nami dzieci, osoby starsze, alergicy lub astmatycy. Dzięki oczyszczaczowi można ograniczyć ilość kurzu i szkodliwych mikroorganizmów w domu, zniwelować nieprzyjemny zapach, a także dolegliwości, takie jak kaszel, katar, migreny czy przewlekłe zmęczenie (aż strach pomyśleć, jakie poważniejsze konsekwencje może przynieść oddychanie złej jakości powietrzem przez wiele, wiele lat!).
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które składa się z różnego rodzaju filtrów (na przykład filtrów HEPA czy filtrów węglowych) oraz wentylatorów. Te systemy ściśle ze sobą współpracują – wentylatory wciągają zanieczyszczone powietrze do wnętrza urządzenia, a umieszczone w nim różnego rodzaju filtry oczyszczają je z cząsteczek stałych czy szkodliwych gazów. Następnie wentylatory z powrotem wyrzucają je z oczyszczacza – ale tym razem jest ono dużo czystsze, bo przepuszczone przez flirty, które zatrzymały szkodliwe pyły i gazy.
Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?
Kupując oczyszczacz powietrza – czy to domowy, czy profesjonalny – warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, od których zależy to, czy sprzęt spełni swoją funkcję i Twoje oczekiwania. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, by kupić najlepsze urządzenie dla Twoich potrzeb?
a. Potrzeby użytkownika
Bardzo istotne dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest określenie potrzeb. A więc inny oczyszczacz powietrza wybierzemy do domu, a inny do firmy. Na samym początku powinniśmy więc wiedzieć, czy szukamy oczyszczacza do użytku domowego, czy oczyszczacza profesjonalnego.
b. Filtr powietrza
– HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) to filtr idealny dla osób cierpiących na alergie, ponieważ pomaga w zwalczaniu alergenów, kurzu, mikroorganizmów, bakterii czy wirusów. Ten rodzaj filtru doskonale oczyszcza powietrze także z substancji znajdujących się w smogu, takich jak pyły zawieszone PM2.5 czy PM10. Filtr może mieć różne klasy – od EPA E10 aż po HEPA H14, czyli może usuwać od kilkudziesięciu do niemal 100% zanieczyszczeń.
– ULPA (ang. Ultra Low Penetration Air Filter), które to filtry w języku polskim określane są często jako filtry absolutne. Same filtry zostały stworzone w celu zapewnienia doskonałej jakości powietrza i niemal sterylnych warunków i występują najczęściej w klasach: ULPA15 do ULPA17. Ich zastosowanie pozwala na zmniejszenie ilości przepływu powietrza, cichszą pracę i większy komfort użytkowania oczyszczacza.
– Filtr węglowy nazywany jest filtrem deodoryzującym, ponieważ oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych i niweluje brzydkie zapachy, na przykład wywoływane przez dym papierosowy. Doskonale uzupełnia filtr HEPA, bo w przeciwieństwie do niego wyłapuje nie cząsteczki stałe, ale zanieczyszczenia gazowe.
– Filtr jonowy (jonizator), który może być także osobnym urządzeniem. Posiada generator, który produkuje jony mające zdolność wychwytywania i eliminowania zanieczyszczeń. Jony osiadają na patogenie, unieszkodliwiając go, oraz na cząsteczce pyłu, obciążając ją dodatkowo, przez co opada ona na ziemię i może zostać usunięta odkurzaczem. Jonizator pomaga usunąć wirusy i bakterie, grzyby i pleśnie, a także alergeny czy kurz.
c. Wydajność urządzenia
Czyli określony przez producenta maksymalny przepływ powietrza na godzinę, podawany w metrach sześciennych. Bardzo ważne jest dopasowanie wydajności oczyszczacza do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracować.
d. Generowany poziom hałasu
Oczyszczacze powietrza bardzo często stawia się w sypialniach czy pokojach najmłodszych lub najstarszych domowników – dlatego dla komfortu przebywania w tych pomieszczeniach oraz dla zachowania odpowiedniej jakości snu warto zadbać o to, by hałas generowany przez sprzęt nie utrudniał nam codziennego funkcjonowania. Niektóre urządzenia są wyposażone w dodatkowy tryb nocny, na który można je przełączyć na czas snu.
e. Czujniki i wskaźniki określające jakość powietrza i inne parametry, na przykład parametry urządzenia
Chodzi o pomiary ilości szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu, gazów i zapachów, a także o, na przykład, pomiar wilgotności powietrza w pomieszczeniach czy temperatury panującej wewnątrz. Bardzo przydatne są także wskaźniki pozwalające mierzyć poziom zużycia filtrów, dzięki którym będziesz wiedzieć, kiedy należy taki filtr wymienić.
f. Dodatkowe funkcje
Takie jak nawilżacz powietrza – nie powinno być ono bowiem zbyt wilgotne, ale też nie może być zbyt suche. Przesuszone powietrze także powoduje problemy z drogami oddechowymi, suchymi i czerwonymi oczami lub bólami głowy.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Wybierając oczyszczacz powietrza, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Dlatego zanim kupisz konkretny model, dobrze przemyśl zakup pod kilkoma względami.
- Weź pod uwagę powierzchnię, na jakiej będzie pracował oczyszczacz. Pod jej kątem trzeba bowiem dobrać wydajność urządzenia, by działało skutecznie.
- Oprócz powierzchni istotny jest także rodzaj pomieszczenia – jeśli urządzenie ma pracować w sypialni, bardzo ważny będzie aspekt głośności. Zbyt duża liczba decybeli podczas pracy oczyszczacza może uniemożliwić sen.
- Zastanów się, jakich filtrów potrzebujesz – jeśli zależy Ci na redukcji pyłów, z których składa się smog, wybierz wysokiej klasy filtr HEPA lub ULPA, a jeśli chcesz pozbyć się lotnych związków organicznych i brzydkich zapachów, zaopatrz się dodatkowo w filtr węglowy.
- Weź pod uwagę zużycie prądu – by kolejne rachunki nie były dla Ciebie przykrą niespodzianką!
- Jeśli chcesz realnie ocenić wydajność i skuteczność pracy oczyszczacza, zdecyduj się na oczyszczacz, który wskazuje poziom czystości powietrza, lub kup dodatkowe urządzenie mierzące poziom zanieczyszczenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrze zainwestowałeś pieniądze, a Twoje zdrowie jest bezpieczne.