Oczyszczacze powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? 6 parametrów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu

Oddychając, nie widzisz tego, co razem z tlenem dostaje się do Twoich płuc. Często nawet nie zastanawiasz się nad tym, jaki wpływ na Twoje zdrowie ma powietrze, którym oddychasz na co dzień – także w pomieszczeniach. A wpływ ten jest gigantyczny, co często okazuje się dopiero po latach… W czasach, w których coraz więcej mówi się o smogu i jego szkodliwym wpływie na zdrowie, warto zadbać o powietrze wokół siebie. Odkąd zaczęła się pandemia, spędzamy stosunkowo więcej czasu w domu, dlatego warto zainwestować w skuteczny domowy oczyszczacz powietrza.

Spis treści:

Czy powietrze w Twoim domu jest wystarczająco czyste?

Gdy na zewnątrz panuje smog, a dopuszczalne normy szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych zostają kilkukrotnie przekroczone, wielu ekspertów zaleca pozostanie w domu i zamykanie okien. Jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz ani z wietrzenia pomieszczeń. Ponadto okna nigdy nie są w zupełności szczelne – nie mogą być, jeśli zamknięte pomieszczenia mają mieć prawidłową wentylację – dlatego do naszego mieszkania często dostaje się zanieczyszczone powietrze, którym w konsekwencji oddychamy. Im więcej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu, tym mniej tlenu dostaje się do naszego organizmu; nie dość więc, że jesteśmy niedotlenieni, to jeszcze, oddychając smogiem, narażamy się na choroby układu oddechowego. Jeśli powietrze w domu jest złej jakości, mieszkańcy mogą zauważyć u siebie takie kłopoty, jak dokuczliwe objawy alergii, nawracające infekcje dróg oddechowych, migrenowe bóle głowy, pieczenie oczu czy ogólne zmęczenie i deficyt energii.

Od czego zależy poziom zanieczyszczeń powietrza w domu?

Przede wszystkim – od pory roku. W okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym, jakość powietrza jest dużo gorsza. To wtedy wiele osób spala rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do pieca. Szkodliwy dym wydostaje się przez komin i miesza z powietrzem, które dostaje się także do naszych domów i mieszkań i którym oddychamy na ulicy. Z kolei na wiosnę w powietrzu unosi się dużo pyłków roślin, co jest bardzo dokuczliwe dla alergików i może utrudniać im codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Z jednej prostej przyczyny – by poprawić jakość powietrza w domu. Regularne ścieranie kurzu czy postawienie w pokojach wielu roślin (takich jak skrzydłokwiaty, paprotki czy sansewierie) mogą nie wystarczyć, gdy powietrze jest naprawdę zanieczyszczone. Zakup oczyszczacza może znacząco poprawić komfort życia i zapobiegać chorobom powodowanym przez smog. Szczególnie przydatny okazuje się w przypadku, gdy mieszkają z nami dzieci, osoby starsze, alergicy lub astmatycy. Dzięki oczyszczaczowi można ograniczyć ilość kurzu i szkodliwych mikroorganizmów w domu, zniwelować nieprzyjemny zapach, a także dolegliwości, takie jak kaszel, katar, migreny czy przewlekłe zmęczenie (aż strach pomyśleć, jakie poważniejsze konsekwencje może przynieść oddychanie złej jakości powietrzem przez wiele, wiele lat!).

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które składa się z różnego rodzaju filtrów (na przykład filtrów HEPA czy filtrów węglowych) oraz wentylatorów. Te systemy ściśle ze sobą współpracują – wentylatory wciągają zanieczyszczone powietrze do wnętrza urządzenia, a umieszczone w nim różnego rodzaju filtry oczyszczają je z cząsteczek stałych czy szkodliwych gazów. Następnie wentylatory z powrotem wyrzucają je z oczyszczacza – ale tym razem jest ono dużo czystsze, bo przepuszczone przez flirty, które zatrzymały szkodliwe pyły i gazy.

Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza – czy to domowy, czy profesjonalny – warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, od których zależy to, czy sprzęt spełni swoją funkcję i Twoje oczekiwania. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, by kupić najlepsze urządzenie dla Twoich potrzeb?

a. Potrzeby użytkownika

Bardzo istotne dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest określenie potrzeb. A więc inny oczyszczacz powietrza wybierzemy do domu, a inny do firmy. Na samym początku powinniśmy więc wiedzieć, czy szukamy oczyszczacza do użytku domowego, czy oczyszczacza profesjonalnego.

b. Filtr powietrza

HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) to filtr idealny dla osób cierpiących na alergie, ponieważ pomaga w zwalczaniu alergenów, kurzu, mikroorganizmów, bakterii czy wirusów. Ten rodzaj filtru doskonale oczyszcza powietrze także z substancji znajdujących się w smogu, takich jak pyły zawieszone PM2.5 czy PM10. Filtr może mieć różne klasy – od EPA E10 aż po HEPA H14, czyli może usuwać od kilkudziesięciu do niemal 100% zanieczyszczeń.

ULPA (ang. Ultra Low Penetration Air Filter), które to filtry w  języku polskim określane są często jako filtry absolutne. Same filtry zostały stworzone w celu zapewnienia doskonałej jakości powietrza i niemal sterylnych warunków i występują najczęściej w klasach: ULPA15 do ULPA17. Ich zastosowanie pozwala na zmniejszenie ilości przepływu powietrza, cichszą pracę i większy komfort użytkowania oczyszczacza.

Filtr węglowy nazywany jest filtrem deodoryzującym, ponieważ oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych i niweluje brzydkie zapachy, na przykład wywoływane przez dym papierosowy. Doskonale uzupełnia filtr HEPA, bo w przeciwieństwie do niego wyłapuje nie cząsteczki stałe, ale zanieczyszczenia gazowe.

Filtr jonowy (jonizator), który może być także osobnym urządzeniem. Posiada generator, który produkuje jony mające zdolność wychwytywania i eliminowania zanieczyszczeń. Jony osiadają na patogenie, unieszkodliwiając go, oraz na cząsteczce pyłu, obciążając ją dodatkowo, przez co opada ona na ziemię i może zostać usunięta odkurzaczem. Jonizator pomaga usunąć wirusy i bakterie, grzyby i pleśnie, a także alergeny czy kurz.

c. Wydajność urządzenia

Czyli określony przez producenta maksymalny przepływ powietrza na godzinę, podawany w metrach sześciennych. Bardzo ważne jest dopasowanie wydajności oczyszczacza do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracować.

d. Generowany poziom hałasu
Oczyszczacze powietrza bardzo często stawia się w sypialniach czy pokojach najmłodszych lub najstarszych domowników – dlatego dla komfortu przebywania w tych pomieszczeniach oraz dla zachowania odpowiedniej jakości snu warto zadbać o to, by hałas generowany przez sprzęt nie utrudniał nam codziennego funkcjonowania. Niektóre urządzenia są wyposażone w dodatkowy tryb nocny, na który można je przełączyć na czas snu.

e. Czujniki i wskaźniki określające jakość powietrza i inne parametry, na przykład parametry urządzenia
Chodzi o pomiary ilości szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu, gazów i zapachów, a także o, na przykład, pomiar wilgotności powietrza w pomieszczeniach czy temperatury panującej wewnątrz. Bardzo przydatne są także wskaźniki pozwalające mierzyć poziom zużycia filtrów, dzięki którym będziesz wiedzieć, kiedy należy taki filtr wymienić.

f. Dodatkowe funkcje
Takie jak nawilżacz powietrza – nie powinno być ono bowiem zbyt wilgotne, ale też nie może być zbyt suche. Przesuszone powietrze także powoduje problemy z drogami oddechowymi, suchymi i czerwonymi oczami lub bólami głowy.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Dlatego zanim kupisz konkretny model, dobrze przemyśl zakup pod kilkoma względami.

  • Weź pod uwagę powierzchnię, na jakiej będzie pracował oczyszczacz. Pod jej kątem trzeba bowiem dobrać wydajność urządzenia, by działało skutecznie.
  • Oprócz powierzchni istotny jest także rodzaj pomieszczenia – jeśli urządzenie ma pracować w sypialni, bardzo ważny będzie aspekt głośności. Zbyt duża liczba decybeli podczas pracy oczyszczacza może uniemożliwić sen.
  • Zastanów się, jakich filtrów potrzebujesz – jeśli zależy Ci na redukcji pyłów, z których składa się smog, wybierz wysokiej klasy filtr HEPA lub ULPA, a jeśli chcesz pozbyć się lotnych związków organicznych i brzydkich zapachów, zaopatrz się dodatkowo w filtr węglowy.
  • Weź pod uwagę zużycie prądu – by kolejne rachunki nie były dla Ciebie przykrą niespodzianką!
  • Jeśli chcesz realnie ocenić wydajność i skuteczność pracy oczyszczacza, zdecyduj się na oczyszczacz, który wskazuje poziom czystości powietrza, lub kup dodatkowe urządzenie mierzące poziom zanieczyszczenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrze zainwestowałeś pieniądze, a Twoje zdrowie jest bezpieczne.