Oczyszczacze domowe

Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza? [PORADNIK]

 

Wybór oczyszczacza powietrza to decyzja na lata, która często wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego zakup ten należy dobrze przemyśleć. Zacznij od przeanalizowania swoich potrzeb, a następnie parametrów dostępnych urządzeń – po to, by dobrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Dowiedz się, jak dobrze wybrać oczyszczacz do domu.

 

Spis treści:

 

Czy powietrze w domu jest czyste?

Najgroźniejsze jest to, co niewidoczne gołym okiem. Możesz być przekonany, że powietrze w Twoim domu jest czyste, nawet jeśli na zewnątrz widać smog, ale w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Zanieczyszczenia, które gromadzą się w powietrzu – najwięcej jest ich w zimie, w sezonie grzewczym – przedostają się do wnętrza domu, gdy wietrzysz pomieszczenia, a nawet gdy okna są zamknięte. Wszystko za sprawą wentylacji – okna nie mogą być całkowicie szczelne, ponieważ nie zapewniłyby odpowiedniej wymiany powietrza. Dlatego często nieświadomie jesteśmy narażeni na oddychanie szkodliwymi pyłami czy zarazkami, co może wiązać się z poważnymi chorobami układu oddechowego w przyszłości. Nie wystarczy więc siedzieć w domu, gdy zanieczyszczenie na zewnątrz przekracza dopuszczalne normy – trzeba także zadbać o jakość powietrza we własnych czterech kątach.

Dbanie o zdrowie należy do podstawowych zadań we współczesnym świecie. Często jednak zapomina się, jak istotne w tej kwestii są czynniki znajdujące się w powietrzu wdychanym w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie w domach i mieszkaniach. Na zewnątrz nie ma się wielkiego wpływu na jakość atmosfery, ale we własnych czterech kątach można w tym zakresie zdziałać naprawdę dużo.

Z pomocą w takich sprawach przychodzą profesjonalne oczyszczacze powietrza domowe. Potrafią one usunąć zanieczyszczenia (zarówno stałe, jak i różnego rodzaju aerozole) z powietrza znajdującego się w pokoju. Za ich pomocą można pozbyć się problemów z kurzem, pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami, a nawet bakteriami. Dzięki niewielkim gabarytom mogą pracować w każdym pomieszczeniu. Dodatkową zaletą urządzeń jest cichy tryb działania, który nie zakłóci spokoju domowników.

 

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do domu?

Rocznie z powodu smogu umierają miliony ludzi na świecie – szacuje się, że w Polsce może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy zgonów każdego roku. Smog staje się coraz poważniejszym problemem, tak samo szkodliwym jak palenie papierosów czy nieprawidłowy sposób odżywiania się. Nie mamy wpływu na to, jak wygląda gospodarka energetyczna w naszym kraju i czym nasi sąsiedzi palą w piecach, jednak mamy wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać we własnym mieszkaniu czy domu. Pomoże nam w tym domowy oczyszczacz, dzięki któremu odetchniemy pełną piersią zdrowym, czystym powietrzem pełnym tlenu, a nie pyłów zawieszonych PM10 czy PM2.5.

 

Kiedy kupić oczyszczacz powietrza do domu?

Tak naprawdę zawsze warto mieć takie urządzenie. Zasadność jego zakupu wzrasta, jeżeli mieszkasz w dużym i zanieczyszczonym mieście lub jesteś otoczony sąsiadami, którzy podczas ogrzewania domu „brudzą” powietrze. Oczyszczacz powietrza będzie przydatny w mieszkaniu czy domu, w którym na co dzień żyją dzieci i osoby starsze; ich zdrowie jest dużo bardziej narażone na niebezpieczeństwo związane ze smogiem. Takie urządzenie sprawdzi się również w domu czy mieszkaniu alergika, astmatyka lub osoby z innymi chorobami dróg oddechowych. Jeśli więc masz tego typu problemy lub odczuwasz pogorszenie samopoczucia – objawiające się pieczeniem oczu, katarem, kaszlem, przewlekłym zmęczeniem, niewyspaniem czy migrenowymi bólami głowy – zastanów się, czy za Twoimi kłopotami nie stoi zła jakość powietrza w domu, i rozważ zakup oczyszczacza.

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Oczyszczacz do domu może pracować całorocznie – jest przystosowany do długotrwałego działania. Solidna i stabilna konstrukcja zapewnia dużą żywotność. Technologia używana do wytworzenia tego rodzaju sprzętu pozwala na bezpieczne i ciągłe korzystanie z ich pracy. Większość oczyszczaczy domowych jest bardzo tania w eksploatacji, dzięki czemu nie nadwyręża rodzinnego budżetu. Niskie zużycie energii przekłada się natomiast na większe oszczędności.

Wybór modelu jest zależny od wielu czynników, ale najważniejsza jest wydajność urządzenia. W przypadku większych pomieszczeń zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w sprzęt o większej mocy, który poradzi sobie z filtrowaniem całego pokoju lub biura. Skuteczność oczyszczacza do domu mierzy się w tzw. CADR, czyli zdolnością do oczyszczania powietrza przeliczoną na metry sześcienne na godzinę. Warto wziąć pod uwagę ten parametr przed podjęciem decyzji, aby urządzenie mogło spełnić swoją rolę także pod kątem indywidualnych wymagań.

Wybierając oczyszczacz powietrza, przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, czego właściwie od niego oczekujesz. Na rynku dostępne są sprzęty wielu producentów w bardzo różnych cenach i o bardzo różnych parametrach pracy. Dlatego przed zakupem warto dobrze przemyśleć wybór i przeanalizować potrzeby oraz możliwości sprzętu, który planujesz kupić.

Co ma znaczenie?

  • Wielkość pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracować

Analizując swoje potrzeby, powinieneś uwzględnić powierzchnię pomieszczenia (lub pomieszczeń), w których urządzenie będzie pracować na co dzień. Wydajność pracy musi być dopasowana do tego, jakiej wielkości jest dany pokój – inaczej nawet najdroższy i najlepszy sprzęt nie będzie w stanie oczyścić powietrza w domu.

  • Poziom hałasu podczas pracy

Do pomieszczenia powinieneś dopasować także głośność pracy oczyszczacza. To bardzo istotne, szczególnie w sypialni, jeśli urządzenie ma pracować także w nocy i nie wpływać negatywnie na jakość Twojego snu.

  • Poziom zużycia energii elektrycznej

Nie bez znaczenia jest również to, ile prądu domowy oczyszczacz powietrza zużywa podczas pracy. W końcu to dodatkowy sprzęt elektroniczny, który wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną! I żadna niemiła niespodzianka w postaci dużo wyższych opłat nie jest nikomu potrzebna.

  • Cena urządzenia

Oczywiście powinna być odpowiednia do jakości, ale także dopasowana do budżetu, który możesz przeznaczyć na zakup oczyszczacza powietrza. Na rynku dostępne są oczyszczacze, które kosztują kilkaset złotych, a oprócz nich takie, które kosztują kilka, kilkanaście tysięcy. Cena zależy od parametrów urządzenia oraz marki produktu.

A więc na jakie parametry się zdecydować?

 

Domowy oczyszczacz powietrza – jakie powinien mieć parametry?

To zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujesz. Dlatego gdy już określisz, czego oczekujesz od urządzenia do oczyszczania powietrza, dopasuj parametry jego pracy do swoich oczekiwań. Co więc warto wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

  • Rodzaj filtrów w urządzeniu

Oczyszczacze do domu są najczęściej wyposażone w filtr HEPA (o różnej klasie) lub najbardziej skuteczne filtry ULPA oraz filtr węglowy. Połączenie tych dwóch filtrów daje pewność, że powietrze jest oczyszczane zarówno ze znajdujących się w nim cząsteczek stałych, jak i z unoszących się gazów, które mogą być tak samo szkodliwe jak pyły zawieszone czy roztocza. Bardzo dobrze więc, jeśli oprócz filtra wstępnego (czyli usuwającego kurz czy sierść) ma właśnie te dwa rodzaje filtrów. To największa gwarancja skutecznego oczyszczania.

Oprócz tego na rynku dostępne są także oczyszczacze z innego rodzaju filtrami, m.in. filtrem wodnym (zatrzymującym zanieczyszczenia w wodzie), filtrem elektrostatycznym (także wychwytującym pyły, jednak mniej skutecznie niż filtr HEPA lub ULPA), filtrem krzemionkowym (dobrym w przypadku zanieczyszczeń powodowanych przez spaliny samochodowe) czy tkaninowym (zatrzymującym drobne cząsteczki przepuszczone przez filtr wstępny). Wybór jest naprawdę duży, dlatego warto dobrze go przemyśleć i w razie potrzeby poradzić się specjalisty, który pomoże dobrać urządzenie odpowiednio do potrzeb i oczekiwań.

  • Gabaryty sprzętu

Wymiary i waga sprzętu nie są bez znaczenia, ponieważ duże urządzenia bardzo ciężko będzie przenosić między pomieszczeniami. Dodatkowo jeśli posiadasz małe mieszkanie lub oczyszczacz powietrza ma pracować w niewielkim pomieszczeniu, nie powinien zajmować zbyt dużo przestrzeni, by nie zagracać domu i nie przeszkadzać w codziennym życiu.

  • Wydajność oczyszczacza powietrza

Wydajność urządzenia powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza. Wydajność pracy oczyszczacza mierzy się w przepływie powietrza w metrach sześciennych na godzinę. Im większy przepływ, tym lepiej urządzenie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach.

  • Czujniki i dedykowana aplikacja

Wiele urządzeń jest wyposażonych w czujniki pozwalające ocenić jakość powietrza panującego w domu i dopasować pracę do warunków. Bardzo przydatne będą także czujniki wskazujące poziom zużycia filtrów. Dzięki specjalnej aplikacji na telefon, która często powiązana jest z urządzeniami, można monitorować stan powietrza oraz pracy oczyszczacza nawet zdalnie, za pomocą telefonu komórkowego.

  • Głośność pracy urządzenia

Najlepiej będzie, jeżeli poziom natężenia głośności podczas pracy urządzenia nie przekroczy 35–45 decybeli – szczególnie w sypialni czy w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Maksymalna granica hałasu, jaką człowiek jest w stanie wytrzymać, to około 70–80 decybeli – taki hałas może być jednak przyczyną problemów ze słuchem oraz powodować zaburzenia równowagi czy stany lękowe. Głośność pracy powinna być więc dopasowana do Twojej wytrzymałości i nie wpływać negatywnie na komfort życia.

  • Dodatkowe funkcje oczyszczacza

W przypadku osób cierpiących na alergie doskonale sprawdzi się jonizator, który pomoże wyeliminować roztocza, bakterie i wirusy z powietrza. Dodatkowym atutem będzie także lampa UV-C – ten rodzaj promieniowania bezlitośnie niszczy DNA mikroorganizmów, uniemożliwiając namnażanie się bakterii, wirusów, grzybów czy pleśni. Ponadto, jeśli urządzenie ma wbudowany nawilżacz powietrza, dzięki jednemu sprzętowi możesz zadbać także o odpowiednią wilgotność powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym.

  • Producent i cena

To oczywiście nie bez znaczenia, szczególnie jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem i nie chcesz wydawać na urządzenie do oczyszczania powietrza zbyt dużej kwoty. Wybór producenta może mieć także znaczenie w przyszłości, jeżeli potrzebna będzie naprawa lub wymiana jakiejś części (choćby filtrów, które przecież się zużywają). Dlatego warto postawić na producenta łatwo dostępnego w Polsce, tak by w przypadku jakichkolwiek problemów móc spokojnie (i w miarę możliwości tanio!) naprawić oczyszczacz czy wymienić filtr.

 

Oczyszczacz powietrza do domu – szczegóły

Oczyszczacze przeznaczone do pracy w warunkach domowych wykorzystują skuteczną i niezawodną technikę filtracji HEPA, ULPA oraz filtracji elektrostatycznej i fotokatalitycznej czy też lampy UV – sterylizacja powietrza. Takie rozwiązania są szczególnie zalecane dla alergików i osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Z kolei jonizatory powietrza skutecznie usuwają niepożądane zapachy.

Do zastosowań biurowych i domowych proponujemy wysokoefektywne oczyszczacze powietrza domowe firm Prem-I-Air i SUPER AIR. Wykonane według najnowszych technologii — ciche i przyjazne dla użytkowników. Cena oczyszczacza powietrza do domu zależna jest od wybranego modelu i jego specyfikacji.

Sprawdź również inne oczyszczacze powietrza znajdujące się w ofercie naszego sklepu Uni-lux.