Osuszacze adsorpcyjne

Szczególną grupą osuszaczy powietrza są modele adsorpcyjne. Choć najczęściej do tej pory wykorzystywane w przemyśle, coraz chętniej wykorzystywane są równe w domach. Umożliwiają one wydajną pracę bez względu na temperaturę otoczenia, emitując bardzo mało hałasu, co sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystywać również w nocy w zamieszkałym budynku. Sprawia to, że takie urządzenia są bardzo wydajną i uniwersalną odpowiedzią na problemy z wilgocią – co pozwoliło już tysiącom klientów pozbyć się jej z mieszkań, garaży, strychów i piwnic.

Urządzenia przeznaczone dla domu wyposażone są w wygodny zbiornik wody, z którego około raz lub dwa razy na dobę należy ją wylać. W ciągu doby potrafią skondensować od 5 do 8 litrów pary wodnej. Osuszacze adsorpcyjne pracują bez względu na panującą w powietrzu temperaturę i wilgotność (pracują nawet przy wilgotności rzędu 20% RH, już w temperaturze 1 stopnia Celsjusza). Świetnie sprawdzają się również przy osuszaniu prania w mieszkaniu, a niski pobór mocy umożliwia wielogodzinną pracę bez obawy o koszty.

Jak działają osuszacze adsorpcyjne?

Dlaczego możliwa jest wydajna praca osuszaczy adsorpcyjnych pomimo niesprzyjających warunków? Największa w tym zasługa ich specjalnej budowy – nie następuje tu chłodzenie i nagrzewanie powietrza, jak w osuszaczach kondensacyjnych, brak jest również nieco hałaśliwej sprężarki. Osuszanie powietrza możliwe jest dzięki obecności adsorbentu – czyli specjalnego ciała stałego, na którym osadza się wilgoć, która następnie jest gromadzona i odprowadzana do zbiorniczka. Oczywiście tylko niektóre materiały mają taką zdolność – nazywa się je desykantami (do tej grupy należą m.in. zeolity, żele silikonowe) i umieszcza na obrotowym rotorze, który wychwytuje zawartą w powietrzu wilgoć.

Wyświetlanie wszystkich 2 wyników

Adsorpcyjny osuszacz powietrza – szczegóły

Zgromadzone na kole suszącym (rotorze) krople wody są ogrzewane i kierowane do elementu kondensacyjnego, skąd trafiają do zbiornika na wodę znajdującym się w osuszaczu absorpcyjnym. Rotor jest gotowy do przejęcia kolejnej części wilgoci z powietrza. Dzieje się to w ramach cykli pracy – najpierw następuje przechwycenie wody przez koło suszące, następnie przemieszcza się ono w strefę ciepłego powietrza, skąd po odebraniu wilgoci znów wraca na swoją pozycję wyjściową. Wydostające się z osuszacza adsorpcyjnego powietrze jest podgrzane – znacznie cieplejsze niż w przypadku modeli kondensacyjnych.

Jaki powinien być dobry osuszacz absorbcyjny?

Przede wszystkim wydajny – kupujemy urządzenie z myślą o jak najszybszym pozbyciu się niechcianej wilgoci. Polecane są urządzenia mające wydajność co najmniej 5-8 l na dobę. Zaletą jednostek adsorpcyjnych jest niski poziom emitowanego hałasu, dlatego warto przy wyborze zwrócić uwagę również na ten czynnik – 29 – 49 dB (w zależności od trybu pracy) to wartości, które pozwolą na ciągłą pracę, bez irytowania domowników i sąsiadów. Pobór mocy takiego urządzenia również nie powinien być zbyt wysoki – szczególnie godne polecenia są modele pobierające między 500 a 650 W (oferują odpowiednią wydajność przy niskich kosztach eksploatacji). Takie urządzenie zapewni długą i oszczędną eksploatację. Sprawdź również inne produkty z kategorii osuszacze powietrza.

Zobacz także:

Wyświetlanie wszystkich 2 wyników