Wentylatory a klimatyzacja: co wybrać?

Gdy nadchodzi lato, cieszymy się pięknym słońcem, wysoką temperaturą oraz zielenią wokół. Niestety – jak każda pora roku – ma ono swoje minusy. Temperatura powietrza jest wysoka nie tylko na zewnątrz, lecz także w mieszkaniach, domach i firmach, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz sen. By temu zaradzić, warto zainwestować w wentylator lub klimatyzację. Co będzie najlepszym wyborem?

Jak działa wentylator?

Wentylator to nieco prostsze, ale skuteczne rozwiązanie w walce z upałami. Ta stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja umożliwia wprawienie w ruch powietrza. Chłodny powiew zamiast dusznej atmosfery przynosi prawdziwą ulgę. I choć wentylator nie obniża rzeczywistej temperatury powietrza w pomieszczeniu, znacząco wpływa na temperaturę odczuwalną, ponieważ gwarantuje powiew wiatru.

Zalety wentylatorów

 • Wentylator to urządzenie niedrogie i łatwe w obsłudze.
 • Na rynku dostępne są różne rodzaje wentylatorów, na przykład wentylatory podłogowe czy kolumnowe, dzięki czemu każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie.
 • Dzięki powiewowi wiatru temperatura odczuwalna jest dużo niższa, a pot pojawiający się na skórze w wyniku upałów szybciej odparowuje.
 • Pomieszczenie, w którym pracuje wentylator, nie ulega wychłodzeniu, dzięki czemu praca urządzenia nie powoduje dyskomfortu, a jednocześnie pomaga podczas upałów.
 • Wentylatory to urządzenia mobilne, które z łatwością można przenosić z miejsca na miejsce, a tym samym wykorzystywać zawsze tam, gdzie są potrzebne.

Wady wentylatorów

 • Choć wentylator wprawia w ruch powietrze, a powiew przynosi nam ulgę, temperatura w pomieszczeniu nie spada, dlatego w przypadku naprawdę dużych upałów nawet najbardziej wydajne urządzenie może nie wystarczyć.
 • Praca niektórych modeli wentylatorów może być dość głośna, co może wpływać negatywnie na komfort domowników.
 • Zbyt krótki kabel może uniemożliwić postawienie wentylatora w dogodnym miejscu – warto zwrócić uwagę na te kwestie, jeśli zależy nam na mobilności urządzenia.

Jak działa klimatyzacja

Klimatyzatory to rozwiązanie bardziej skomplikowane niż wentylatory, ponieważ do schładzania powietrza (a nie tylko zmniejszenia odczuwalnej temperatury) używają układów chłodzących wyposażonych w kompresor. Gorące powietrze dostaje się do klimatyzatora, ulega schłodzeniu i zostaje wyrzucone do pomieszczenia, a całe wytworzone ciepło zostaje odprowadzone poza pomieszczenie (na przykład przez otwór wentylacyjny lub okno). Na rynku dostępne są zarówno klimatyzacje stacjonarne, montowane na stałe, jak i klimatyzatory przenośne czyli mobilne.

Zalety klimatyzatorów

 • Klimatyzacja to bardzo wydajne rozwiązanie, które umożliwia rzeczywiste obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu do wybranego poziomu.
 • Klimatyzator jest w stanie bardzo szybko schłodzić temperaturę w pomieszczeniu, dlatego efekt ich pracy jest bardzo szybko zauważalny.
 • Nowoczesne urządzenia są energooszczędne, dlatego ich regularne użytkowanie nie musi oznaczać wysokich rachunków za prąd.
 • Klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne – często mogą służyć również jako urządzenia grzewcze w zimie a jako osuszacze przez cały rok. Dzięki dodatkowym funkcjom mogą również nawilżać lub oczyszczać powietrze.

Wady klimatyzatorów

 • Klimatyzator to rozwiązanie droższe niż wentylator, dlatego przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę koszty zakupu i budżet, jakim dysponujemy.
 • Klimatyzatory stacjonarne wymagają przymocowania do ściany, a w przypadku budynków wielorodzinnych – także zgody administracji na montaż, w dodatku wymagają instalacji (co często wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy profesjonalnej firmy montażowej). W takiej sytuacji możemy wykorzystywać tylko klimatyzatory przenośne.
 • Jeśli nie korzystamy z klimatyzacji racjonalnie i zbyt mocno wychładzamy mieszkanie lub dom, możemy spodziewać się negatywnych skutków ich pracy dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wentylatory a klimatyzacja: co wybrać?

Decyzję o wyborze między wentylatorem a klimatyzatorem warto podjąć po szczegółowym rozważeniu wszystkich za i przeciw oraz ustaleniu, jakie dokładnie mamy potrzeby oraz oczekiwania w związku z pracą takiego urządzenia. Istotną kwestią jest również budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup klimatyzacji i jej użytkowanie. W Uni-Lux oferujemy najwyższej klasy klimatyzatory domowe oraz wentylatory. U nas znajdziesz wydajne, wytrzymałe urządzenia w rozsądnej cenie – bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz.