Jedną z największych zalet przenośnych klimatyzatorów jest ich łatwa instalacja. W gruncie rzeczy to już chwilę po przyniesieniu ich do domu można cieszyć się przyjemnym chłodem i stabilną temperaturą we wnętrzu. Należy wykonać zaledwie kilka nieskomplikowanych czynności, by uruchomić zakupione urządzenie. W przypadku instalacji dwururowej, z tzw. plenum, jest nieco więcej kroków do wykonania. By ci ułatwić cały proces, omówimy krok po kroku, jak podłączyć przenośną klimatyzację.
Instalacja tradycyjna z jedną rurą wylotową
To najpopularniejszy i do niedawna jedyny sposób na wykorzystywanie klimatyzacji przenośnej. Do umieszczonego we wnętrzu pomieszczenia klimatyzatora należy podłączyć rurę wylotową, której zakończenie powinno być umieszczone w taki sposób, by umożliwiać wypychanie ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. By całość funkcjonowała poprawnie, należy zapewnić również dopływ świeżego powietrza (będziemy przecież wydmuchiwali jego spore ilości nagrzanego na zewnątrz), można to osiągnąć np. przez rozszczelnione czy uchylone okno. Jak wyprowadzić rurę wylotową na zewnątrz? Najłatwiej to zrobić wykorzystując adaptor okienny, który najczęściej dołączony jest w zestawie lub dokupić uszczelkę okienną lub balkonową.
Instalacja jednorurowa jest najłatwiejsza i szybko pozwala na rozpoczęcie eksploatacji kupionego klimatyzatora. Jednak uczciwie trzeba przyznać, że jest również najmniej wydajnym sposobem na jego obsługę – rozszczelnione okno wpuszcza ciepłe powietrze, a sam kompresor podczas pracy emituje również ciepło, które nagrzewa pomieszczenie. Z tego względu firma Fral opracowała również inne, wydajniejsze sposoby na podłączenie klimatyzatora.
Instalacja dwu-rurowa z wykorzystaniem plenum
W takim zestawieniu konieczne będzie wyprowadzenie dwóch rur na zewnątrz – jedna będzie wypychała ogrzane powietrze na dwór, a drugą będzie pobierane powietrze procesowe z dworu i poprzez adaptor plenum dostarczane do urządzenia. Pozwala to na utworzenie dwóch obiegów powietrza – jeden, zamknięty wewnątrz pomieszczenia, w którym już przechłodzone powietrze będzie ponownie chłodzone (co pozwala na zwiększenie wydajności urządzenia nawet o 60%) i drugi, którego zadaniem jest umożliwienie pracy kompresora (w tym procesie jest ono ogrzewane, co pozwala schłodzić chłodnicę) i który wykorzystuje powietrze z zewnątrz. Jednak to niejedyny sposób na podłączenie klimatyzatora.
Klimatyzator na zewnątrz pomieszczenia – instalacja jednorurowa
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczeni klimatyzatora na zewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Wówczas rurą wylotową wtłacza się ochłodzone powietrze do wnętrza mieszkania. Do pracy kompresora jest wykorzystywane powietrze z zewnątrz, którego ogrzana część jest wydmuchiwana, a ochłodzona trafia do wnętrza. Takie rozwiązanie pozwala na podniesienie wydajności urządzenia o około 30% (m.in. przez umieszczenie kompresora na dworze i znaczne zredukowanie słyszalnego hałasu.
Klimatyzator na zewnątrz – instalacja dwururowa
Najwydajniejszym, najbardziej komfortowym i najsprawniejszym rozwiązaniem jest instalacja dwururowa z klimatyzatorem umieszczonym na zewnątrz. Wówczas również potrzebujemy adaptora plenum i korzystamy z dwóch obiegów – jeden (zamknięty) pobiera powietrze z wnętrza mieszkania i po ochłodzeniu go wtłacza z powrotem, drugi pobiera powietrze z zewnątrz i po ogrzaniu przez kompresor oddaje z powrotem na zewnątrz pomieszczenia. Pozwala to na wzrost efektywności o nawet 60%, cichą pracę i usunięcie klimatyzatora z pomieszczenia. W praktyce obsługa takiego urządzenia przypomina obsługę klimatyzacji typu split.
Czy to wszystko?
To niejedyne sposoby na podłączenie klimatyzacji przenośnej, choć omówiliśmy te najpopularniejsze. Jeśli potrzebujesz niestandardowego rozwiązania, skontaktuj się z nami i razem znajdziemy coś szytego na miarę.