Do zdrowia warto podchodzić holistycznie. Skoro wybieramy dobre kosmetyki i dbamy o prawidłowe odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jakim powietrzem oddychamy. I chodzi nie tylko o smog oraz poziom zanieczyszczeń powietrza, lecz także o poziom jego nawilżenia. Jak poradzić sobie ze zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu lub domu?
Wpływ suchego powietrza na nasze zdrowie
Choć nie wszyscy mają tego świadomość, to nie tylko wilgoć ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zbyt suche powietrze również może zaszkodzić – szczególnie alergikom czy osobom cierpiącym na łuszczycę lub AZS – ponieważ wysusza błony śluzowe oraz skórę. W efekcie mogą powstawać rany i bolesne pęknięcia na skórze, która jest bardziej narażona na infekcje. Sucha błona śluzowa to z kolei przyczyna kaszlu, pieczenia i bólu gardła, kataru czy problemów z oddychaniem. Suche powietrze to również suche oczy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem czy bólem, ale i zaczerwienieniem. W dodatku niska wilgotność powietrza może wywoływać bóle głowy. Jeśli więc zauważysz u siebie któreś z tych objawów – pod warunkiem że nie są one związane z grypą lub przeziębieniem – sprawdź poziom nawilżenia powietrza, którym oddychasz. To może być przyczyna wszystkich dolegliwości. Na szczęście bardzo łatwo możesz poradzić sobie z takim problemem.
W jaki sposób nawilżyć powietrze w domu?
Optymalny poziom nawilżenia powietrza wynosi pomiędzy 30 a 65 procent. Jeśli wilgotność jest mniejsza, warto zareagować, by nie nabawić się poważniejszych problemów zdrowotnych oraz nie męczyć się z kiepskim samopoczuciem. Jak skutecznie nawilżyć powietrze?
- Bardzo ważne jest regularne wietrzenie domu i mieszkania – dbasz wtedy o prawidłową cyrkulację powietrza i dotleniasz się. Codzienne wietrzenie (oczywiście jego długość zależy od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz) jest bardzo ważne!
- Rośliny doniczkowe to Twoi sojusznicy w walce ze zbyt suchym powietrzem. Można powiedzieć, że są naturalną wersją nawilżacza powietrza. W dodatku pełnią też inną funkcję – nie tylko nawilżają, lecz także oczyszczają powietrze. Wybierz paprocie, bluszcze czy fikusy, jeśli szukasz najskuteczniejszej broni.
- Zrezygnuj z ogrzewania, jeśli Twoje mieszkanie wystarczająco ciepłe, lub ogranicz je do minimum. Ogrzewanie wysusza powietrze, dlatego nie warto z nim przesadzać. Jeśli regularnie odkręcasz kaloryfery, kładź na nich mokre ręczniki lub kup specjalny nawilżacz. Pamiętaj jednak, by kontrolować wilgotność powietrza, ponieważ łatwo możesz przesadzić w drugą stronę.
- Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę spektakularnym efekcie i szybkim działaniu, postaw na profesjonalne urządzenia nawilżające. Nawilżacze powietrza, które najczęściej wyposażone są też w funkcje pomiarową i czujniki, zajmą się wszystkim za nas – dzięki temu poziom wilgotności powietrza będzie utrzymywał się na optymalnym poziomie, a my nie będziemy musieli się niczym martwić. W sklepie Uni-Lux znajdziesz szeroki wybór kompaktowych i skutecznych nawilżaczy domowych oraz profesjonalnych.
W jaki sposób dbać o nawilżacz domowy (odkamienianie, dezynfekcja)
Nawilżacze powietrza – jak wszystkie urządzenia – wymagają również odpowiedniej konserwacji. O ile trwała obudowa nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji (wystarczy regularnie przecierać ją czystą szmatką, by pozbyć się kurzu), o tyle na niektóre elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę. Warto regularnie je czyścić, odkamieniać i dezynfekować. Dotyczy to przede wszystkim zbiornika na wodę, w przeciwnym wypadku może pojawić się w nim pleśń – wystarczy umyć go ściereczką lub szczoteczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do naczyń. Nie można zapominać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów. Czyszczenie warto wykonywać regularnie, najlepiej raz w tygodniu, natomiast odkamienianie może być wykonywane raz na kilka miesięcy. Używa się do tego specjalnych środków przeznaczonych do odkamieniania tego rodzaju urządzeń.