Wiele mówi się o tym, jaka powinna być optymalna temperatura panująca w mieszkaniu. Jednak temperatura to nie wszystko – istotna jest również wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Zbyt mokre powietrze może powodować katastrofalne skutki dla naszego zdrowia, a także dla samego budynku i znajdujących się w nim przedmiotów (mebli czy sprzętów elektronicznych).
Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu?
Poziom wilgotności powietrza w domu czy mieszkaniu ma znaczący wpływ zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie mieszkańców. Aby był optymalny i zapewniał nam najlepsze warunki do życia, pracy, odpoczynku czy snu, powinien wynosić pomiędzy 30 a 65 procent. Im cieplej jest w konkretnym pomieszczeniu, tym wilgoć powinna być mniejsza. Jest to wbrew pozorom bardzo istotne, ponieważ tak suche, jak i zbyt mokre powietrze jest dla nas szkodliwe – warto o tym pamiętać i kontrolować poziom wilgotności powietrza w domu.
Grzyb na ścianach i jego wpływ na zdrowie
Jeśli w domu pojawia się grzyb, to znak, że powietrze jest zbyt wilgotne i trzeba zareagować – to ostatni dzwonek, by zapobiec poważniejszym konsekwencjom tego problemu. Inaczej pleśń będzie się rozprzestrzeniać i niszczyć mieszkanie, a także negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie wystarczy, że usuniesz go silną chemią i na nowo pomalujesz ściany. Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, problem będzie regularnie wracał. A to może mieć opłakane skutki dla mieszkańców – zbyt duża wilgotność powietrza może powodować problemy oddechowe (szczególnie w przypadku osób cierpiących na astmę lub podobne schorzenia), kłopoty ze snem, bóle głowy, nawracające zapalenie zatok, podrażnienia oczu i uczulenia skóry, a w skrajnych przypadkach – kiedy jesteśmy narażeni na zbyt dużą wilgoć przez bardzo długi czas – może prowadzić do chorób przewlekłych układu oddechowego czy niewydolności nerek.
Jak pozbyć się wilgoci z domu?
Przyczyn zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniach może być wiele. Gdy często gotujemy, szczególnie przy zamkniętych oknach i wyłączonym okapie, para skrapla się między innymi na szybach. Podobnie jest w przypadku suszenia prania w zamkniętym pomieszczeniu czy brania kąpieli lub pryszniców. Jednak wilgoć może być spowodowana również przez czynniki niezależne od nas – zbyt wysokim poziomem wód gruntowych, brakiem odpowiedniej izolacji budynku, złą wentylacją, nieszczelnością rur czy zalaniem przez sąsiada. Sposób na pozbycie się wilgoci z domu będzie więc uzależniony od tego, jaka jest przyczyna zbyt mokrego powietrza. Gdy znajdziemy i usuniemy źródło problemu (na przykład pękniętą rurę), będziemy mogli skupić się na odpowiednim osuszeniu powietrza. W takich sytuacjach pomocne będą profesjonalne sprzęty do użytku domowego, takie jak wentylatory oraz osuszacze.
Prawidłowa wentylacja domu/mieszkania
Jeśli nie chcesz, by mieszkanie uległo zniszczeniu w wyniku wilgoci (puchnięcie paneli, korozja metali, łuszczenie się farby, a w skrajnych przypadkach – pleśń oraz grzyb), a też by nie ucierpiały Twoje zdrowie i samopoczucie, postaw na sprawdzone rozwiązanie wspierające wentylację pomieszczeń. Regularne używanie wentylatorów pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza – w ofercie firmy Uni-Lux znajdziesz przenośne wentylatory o wysokiej wydajności i dużej skuteczności. Z ich pomocą szybko wysuszysz powietrze do optymalnego poziomu – na przykład w łazience, która jest szczególnie narażona na kontakt z wodą oraz parą wodną. W przypadku poważniejszych problemów, takich jak wyciek wody z uszkodzonych rur czy zalanie, dużo lepszym wyborem będzie osuszacz powietrza do użytku domowego. W naszym sklepie znajdziesz przenośne i kompaktowe modele, które dzięki wysokiej wydajności i dużej wytrzymałości pomogą Ci szybko, a przede wszystkim skutecznie zwalczyć skutki nieszczęśliwych zdarzeń i osuszyć powietrze do tego stopnia, by było ono zdrowe dla mieszkańców oraz bezpieczne dla przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach. Warto zadbać o siebie i własne cztery kąty!