Wybór nawilżacza powietrza do domu to z pozoru proste zadanie. Ze względu na mnogość urządzeń dostępnych na rynku czasem ciężko jest jednak podjąć najlepszą decyzję. A jest to o tyle ważne, że różne sprzęty mają różne funkcjonalności, dlatego przed zakupem zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz, by później nie żałować.
Kiedy warto kupić nawilżacz?
Nawilżacz powietrza sprawdza się wtedy, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. A dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza jest tak ważna? Wynika to z faktu, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża wilgoć w domu czy mieszkaniu może zaszkodzić naszemu zdrowiu i prowadzić do poważnych konsekwencji. Na zbyt suche powietrze jesteśmy szczególnie narażeni w sezonie grzewczym. Dobre urządzenie powinno kontrolować poziom nawilżenia powietrza i reagować w odpowiednim momencie – dlatego właściwy wybór jest kluczowy.
Nawilżacz parowy, ultradźwiękowy, ewaporacyjny… Co wybrać?
Nawilżacze powietrza różnią się ze względu na rodzaj. Na rynku dostępne są urządzenia parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Nawilżacz parowy podgrzewa wodę, tak aby z nawilżacza zaczęła wydobywać się para wodna. Jest stosunkowo tani, a przy tym wydajny i skuteczny – przy okazji może również oczyszczać powietrze i zabijać drobnoustroje gromadzące się w urządzeniu. Jest jednak dość głośny, więc nie sprawdzi się w sypialni. Minusem jest tu również łatwość zakamienienia nawilżacza. Jeśli zależy Ci na wydajności, cichej pracy oraz niewielkim zużyciu prądu, lepszym wyborem może być nawilżacz ultradźwiękowy. Działa on w ten sposób, że fale ultradźwiękowe rozbijają cząsteczki wody i powstaje para. Niestety jednym z minusów tego sprzętu jest to, że nie zabija ono bakterii. Nie sprawdzi się też w domu, w którym mieszkają zwierzaki – ultradźwięki będą dla nich nieprzyjemne i szkodliwe. Z kolei nawilżacz ewaporacyjny, który zasysa powietrze i wypuszcza delikatną parę, nie podgrzewa powietrza, jest wydajny i bardzo higieniczny. Nawilżanie ewaporacyjne jest najbardziej naturalnym procesem – nie ma ryzyka zawilgocenia pomieszczeń. Nawilżacze ewaporacyjne mogą nawilżać duże powierzchnie.
Dlatego nie ma jednego słusznego wyboru – wiele zależy bowiem od indywidualnych czynników oraz potrzeb. Warto jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj urządzenia każde z nich oferuje dodatkowe funkcje i możliwości, które mogą okazać się bardzo przydatne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza do domu?
Przede wszystkim na rodzaj urządzenia, o czym mówiliśmy w poprzedniej części tekstu. Gdy już rozważysz wszystkie za i przeciw, a także ustalisz budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten zakup (bo przecież urządzenia różnią się między sobą ceną i – jak w każdym przypadku – różnice bywają naprawdę duże), możesz zastanowić się nad dodatkowymi potrzebami.
Bardzo istotną kwestią jest wydajność oraz moc. Nie zawsze najmocniejsze urządzenie oznacza najlepszy wybór, ponieważ moc musi być dostosowana na przykład do wielkości pomieszczenia – im jest ono mniejsze, tym mniej zaawansowany sprzęt będzie skuteczny. Co ważne, poszczególne urządzenia różnią się również poborem prądu – jedne są bardziej energooszczędne, a inne mniej, dlatego kieruj się nie tylko ceną samego nawilżacza, lecz także kosztami użytkowania.
Nie bez znaczenia jest poziom generowanego hałasu – jeśli chcesz pracować lub spać przy włączonym urządzeniu, musisz wybrać model, który jest w miarę cichy. Inaczej szybko pożałujesz zakupu i będziesz musiał/a wybierać pomiędzy spokojem a odpowiednim nawilżeniem powietrza.
Wiele nawilżaczy dostępnych na rynku wyposażonych jest w higrostat oraz higrometr – to bardzo przydatne funkcje, które pozwalają nie tylko kontrolować poziom nawilżenia powietrza, lecz także automatyzować pracę nawilżacza, który sam będzie wiedział, kiedy się włączać lub wyłączać.
I wreszcie – różne urządzenia mają różne dodatkowe funkcjonalności, takie jak oczyszczanie czy jonizacja powietrza. Jeśli więc zależy Ci na sprzęcie, który nie tylko nawilży powietrze, lecz także poprawi jego jakość i czystość, rozważ wybór sprzętu z jonizatorem lub odpowiednim filtrem (HEPA, węglowym czy odwapniającym wodę).