Klimatyzatory przenośne stanowią przystępną alternatywę dla instalowanych na stałe jednostek stacjonarnych. Ich zaletą jest niższy koszt zakupu, możliwość ustawienia w dowolnym miejscu mieszkania i uniknięcie kłopotliwej instalacji na stałe (nie trzeba pozwoleń ani pomocy specjalisty w montażu). A jak wygląda ich wydajność?
Klimatyzator przenośny – wydajność
Czy klimatyzator przenośny jest mniej wydajny od stacjonarnego odpowiednika? Jak zwykle – to zależy. Zasadniczo większość klimatyzatorów przenośnych cechuje się niższą mocą chłodniczą niż ich stacjonarne odpowiedniki – maksimum w tej kategorii oscyluje w granicach 4 kW. Klimatyzator przenośny nie schłodzi zatem całego domu czy mieszkania, za to skutecznie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy.
Najczęściej podnoszone argumenty przeciwko klimatyzatorom przenośnym dotyczą ich niższej efektywności, czyli wykorzystania zużywanej energii w praktyce. Prawdą jest, że obecność emitującego ciepło kompresora we wnętrzu pomieszczenia, a nie na zewnątrz, jak to ma miejsce w jednostkach Split, delikatnie zmniejsza efektywność urządzenia. Ponadto na wydajność niekorzystnie wpływa również konieczność wypychania powietrza na zewnątrz, które następnie musi być uzupełnione świeżym, najczęściej o wyższej temperaturze. Niektóre z tych czynników można wyeliminować lub zredukować ich wpływ odpowiednią instalacją.
Jak zwiększyć wydajność klimatyzatora?
Aby zredukować straty wynikające z konieczności wypompowywania ciepłego powietrza rurą na zewnątrz pomieszczenia, warto ją jak najbardziej skrócić – umieszczając klimatyzator możliwie najbliżej otworu, którym powietrze będzie wydostawało się na dwór. Znacząco zredukuje to możliwość nagrzewania się wnętrza pomieszczenia od ciepłej rury.
Kolejnym sposobem na wydajniejsze chłodzenie przenośnej klimatyzacji jest stosowanie przeznaczonych do tego uszczelek okiennych. W większości domów ciepłe powietrze jest usuwane przez otwarte bądź uchylone okno, którym równocześnie dostaje się do wnętrza gorące powietrze z zewnątrz. Dzięki wykorzystaniu niedrogich i łatwych w montażu uszczelek okiennych można w znaczącym stopniu zredukować ten problem.
Niektóre klimatyzatory pozwalają również na pracę w trybie odwróconym, czyli samo urządzenie znajduje się na dworze (np. na balkonie) i wdmuchuje schłodzone powietrze rurą do wnętrza mieszkania. Takie rozwiązanie, jeśli możliwe, zapewnia bardzo wysoką wydajność klimatyzatora, porównywalną nawet z modelami stacjonarnymi.
Jak obliczyć moc klimatyzatora przenośnego?
Dla klimatyzatorów stacjonarnych typu Split zakłada się 1 kW mocy chłodniczej na każde 10 m2 pomieszczenia. Takie wartości można przyjąć również gdy klimatyzator przenośny stoi na zewnątrz i podaje schłodzone powietrze do środka. W przypadku modeli przenośnych stojących wewnątrz pomieszczenia warto założyć 1,5 do 2 kW na 10 metrów, choć z drugiej strony nie warto go przewymiarowywać, ponieważ zbyt szybka wymiana powietrza również może mieć negatywne skutki. Stosując uszczelki okienne i krótką rurę wyrzutową spokojnie można założyć 1,5 kW na każde 10 m2 powierzchni mieszkalnej.